0

ديده‌ باني مرزداران فيروزكوه

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

ديده‌ باني مرزداران فيروزكوه

برج ديده باني مرزداران بنايي است زيبا با طاق نماها و تزيينات قابل توجه که قدمت اين بنا را قرون هفت و هشت تخمين زده اند. برج ديده باني مرزداران در بخش شمالي روستاي مرزداران واقع شده است که پلان آن هشت ضلعي بوده ولي در حال حاضر 4 ضلع جنوبي آن كاملا تخريب و فروريخته است. ورودي برج در سمت جنوب و در قسمتي از آن وجود داشته كه امروزه موجود نمي ‌باشد .
مصالح آن قلوه سنگ، سنگ لاشه و ملات گچ وساروج بوده و تنها در ازاره زير گنبد و نماي داخلي آن از آجرهاي چهارگوش استفادهشده است بر روي هر يک از اضلاع داخلي برج، طاق نماهايي تعبيه شده كه در حال حاضرچهار ضلع باقي مانده بنا، طاق نماها و تزيينات به كار گرفته شده متنوع آن را در خودحفظ كرده است.
با توجه به مصالح به كار رفته در بنا و بقاياي سفال هايي كه دراطراف برج و در قلعه نزديک آن (قلعه باباريش) مزداران به دست آمده مي ‌توان قدمتبرج را مربوط به قرون هفت يا هشت هجري دانست. زيبايي تزيينات، قدمت نسبتا زياد برج،واقع شدن آن در ميان روستا، اعتبار اندكي كه براي مرمت برج مورد نياز است و آسيبديدگي شديدي كه آن را در آستانه نيستي قرار داده است، ايجاب مي نمايد تا براي مرمتو بازسازي آن اقدام فوري به عمل آورد.

سه شنبه 21 دی 1389  10:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها