0

جادوی دست‌های «معروف» و اولین افتخار جهانی والیبال

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

جادوی دست‌های «معروف» و اولین افتخار جهانی والیبال

جای کاپیتان تیم ملی والیبال ایران در بین برترین های جام قهرمانان بزرگ خالی بود. 

 

به گزارش "ورزش سه"، جام قهرمانان بزرگ والیبال جهان در سال ۲۰۱۷ برای ۶ تیم حاضر در این رقابت ها به اتمام رسید. بدین ترتیب تمامی تورنمنت های ملی والیبال در سال جاری میلادی تمام شد تا حالا بازیکنان کار خود را در حوزه باشگاهی آغاز کنند. 


این تابستان اما برای ایران کاملا متفاوت بود. کسب اولین مدال جهانی توسط تیم ایگور کولاکوویچ در جام قهرمانان بزرگ که در ۲ شهر ژاپن برگزار شد، اتفاقی تاریخی را برای والیبال ایران رقم زد. 


شاید این کمترین حق این نسل طلایی والیبال ایران بود که از ساعت ۲۰۱۱ استارت موفقیت هایش را زده و از سال ۲۰۱۳ نیز وارد لیگ جهانی شده است. در این میان و در تمام سال هایی که والیبال پله های ترقی را طی کرده، یک فرد با حضور ثابت و بدون حاشیه نقش کاپیتانی را به خوبی برای سایر بازیکنان تیم ملی ایفا کرده است. 


سعید معروف که بعد از کنار رفتن علیرضا نادی توسط خولیو ولاسکو به عنوان کاپیتان تیم ملی والیبال انتخاب شد، در سال های اخیر با انگیزه ای بالا به کار خود ادامه داده است. 


پای ثابت تیم ملی


با اینکه در ۵، ۶ سال اخیر برخی از بازیکنان به دلیل مصدومیت و دلایل شخصی در مقاطعی از تیم ملی کنار رفته اند، شاید تنها پای ثابت که همواره لب تور ایستاده تا دریافت اول را بگیرد و پاس مناسبی را برای مهاجمان فراهم کند، سعید معروف بوده است. او هیچ وقت حتی به بهانه مصدومیت هم از تیم ملی دور نمانده است. یادمان نمی رود که در لیگ جهانی امسال و در لهستان وقتی معروف دچار مسمومیت شده بود، قصد داشت از زیر سرم بلند شده و به بازی برود که در نهایت در رختکن بار دیگر دچار حالت تهوع شد و نتوانست به میدان برود.

 

 جادوی دست‌های «معروف» و اولین افتخار جهانی والیبال


تجربه فوق العاده اروپایی


سعید معروف با اینکه اکثر سال های حضورش در تیم های باشگاهی را در لیگ ایران سپری کرده، نزدیک به ۴ ماه را در یکی از بهترین تیم های باشگاهی اروپا گذراند. کاپیتان تیم ملی کشورمان یکی از مهره های اصلی زنیت کازان در راه رسیدن به قهرمانی لیگ روسیه و لیگ قهرمانان اروپا بود و بعد از کسب افتخارات زیاد در چند ماه بار دیگر به لیگ داخلی بازگشت. 


لقب «بهترین پاسور جهان» بیراه نیست


بارها در طول سال های اخیر شاهد این بودیم که لقب «بهترین پاسور جهان» از سوی رقیبان ایران به سعید معروف اطلاق می شود. در همین دوره از مسابقات جام قهرمانان جهان شاهد بودیم چند بازیکن و مربی خارجی به تمجید از پاسور ایرانی پرداختند. متیو اندرسون پشت خط زن تیم ملی واایبال آمریکا در این باره گفت: «من با معروف هم بازی بوده ام و می دانم چه قابلیت‌هایی دارد. سعید هم که همیشه مثل جادوگرها در کنار بازیکنان قرار دارد و در دفاع روی تور و حملات، کار را برای ما دشوار می کند.»


همچنین جان اسپیرا، سرمربی تیم ملی آمریکا نیز به تمجید از پاسور ایرانی پرداخته است: «می توانم بگویم معروف یک رهبر خوب است. به عنوان رهبر تیم نقشش را خیلی خوب بازی می کند و با انرژی خاصی پاس ها را برای مهاجمین اش مهیا می کند.»


فیلیپ بلین مربی فرانسوی تیم ملی ژاپن یکی دیگر از کسانی بود که در طول این مسابقات به تمجید از توانایی معروف پرداخت: «ایران یکی از بهترین پاسورهای جهان را در اختیار دارد و باید اعتراف کنم که ایران تیم تمام عیاری است و در حال حاضر قوی‌تر از ژاپن کار می‌کند.»

 

 جادوی دست‌های «معروف» و اولین افتخار جهانی والیبال


محمودی: معروف غنیمت بزرگی است


بهنام محمودی، پیشکسوت والیبال ایران درباره توانایی های سعید معروف به خبرنگار "ورزش سه" می گوید: «سعید معروف در جریان این مسابقات هم نقش کلیدی در تیم ملی ایفا کرد. او برای والیبال ایران یک غنیمت بزرگ است. جدا از بحث های فنی می بینیم که سعید خیلی خوب همه بازیکنان را در زمین مدیریت می کند و نقش یک رهبر را خیلی خوب ایفا کرده است. در بحث های فنی هم که پاس هایی که معروف می دهد، شاید از دست هیچ کدام از پاسورهای جهان برنیاید، چون او بی نظیر است.»


جادوگر تا کی ادامه می دهد؟

 

سعید معروف که حالا با لقب جادوگر والیبال شناخته می شود، ماه آینده ۳۲ سالگی خود را جشن خواهد گرفت. این در حالی است که بازیکنی چون شهرام محمودی با وجود سن پایین تر تصمیم به خداحافظی گرفته یا برخی از نفرات همچون علیرضا نادی نتوانستند در اوج بمانند و ناخودآگاه کنار رفتند. فعلا اثری از خستگی و دلزدگی در چهره رهبر تیم ملی والیبال ایران دیده نمی شود و همه امیدوار هستند او حداقل تا المپیک ۲۰۲۰ با همین روند به کار خود ادامه دهد. در ۷ سال اخیر معروف پای ثابت حضور در تیم ملی شده است و هواداران والیبال امیدوار به کسب نخستین مدال در المپیک با تداوم حضور او هستند. باید دید این انگیزه در وجود کاپیتان تیم ملی ایران وجود دارد و او در تاریخ سازی های بعدی تیم ملی چقدر نقش خواهد داشت. دل نگرانی اصلی اینجاست که ممکن است بعد از کنار رفتن معروف والیبال ایران دچار چالشی جدی شود.

 

 جادوی دست‌های «معروف» و اولین افتخار جهانی والیبال

دوشنبه 27 شهریور 1396  6:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها