0

شيوه هاي بهره برداري از مراتع در يزد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

شيوه هاي بهره برداري از مراتع در يزد

1-    توليد علوفه:
توليد علوفه مراتع استان 709/127 هزار تن T.D.N معادل 233799 تن برآورد گرديده ، كه مي تواند تعداد 705377 واحد دامي را براي مدت 8 تا 10 ماه از سال تامين نمايد.
2- اشتغال:
از طريق دامداري وابسته به مراتع بيش از 4000 خانوار بطور مستقيم و با فروش محصولات دامي شامل گوشت، شير، پشم و كرك ،‌ كود دامي امرار معاش مي نمايند.
3- توليد محصولا ت فرعي :
در تركيب گياهان مرتعي استان انواع گياهان مولد محصولات فرعي مراتع با مصارف مختلف صنعتي ،‌ دارويي،‌بهداشتي و خوراكي مشاهده مي شود كه درآمد تعداد زيادي از خانوارهاي روستايي از طريق آن تامين مي شود از جمله اين گونه هاي گياهي مي توان به انغوزه كه در ارتفاعات شيركوه، سرند طبس ،‌ رباط ،‌ ساغند اردكان و... كه داراي خاصيت دارويي ضد انگل مي باشد ،‌ همچنين اشترك كه منطقه علي آباد چهل گزي ،‌قلعه خرگوشي ندوشن پراكنش دارد و داراي خاصيت صنعتي و دارويي مي باشد، اشاره كرد.
منطقه (گل ميمون) كه در اكثر مراتع استان پراكنش دارد و داراي خاصيت دارويي تقويت كننده معده مي باشد.
ريواس كه در پشتكوه بافق و ساير مراتع پراكنش دارد و داراي خاصيت دارويي و خوراكي مي باشد. گون كه در مراتع نصرآباد پراكنش دارد و كتيراي حاصل از آن استفاده دارويي و صنعتي دارد. بادام كوهي كه در ارتفاعات هرات ، عقدا، بهاباد ، حضرآباد ، طبس پراكنش دارد و داراي خاصيت خوراكي ،‌دارويي و صنعتي مي باشد.
اشنيان يا اشنان كه در كويرها پراكنش دارد و در صابون سازي هاي محلي استفاده مي شود.
بنه كه در ارتفاعات هرات، خضرآباد ،‌باجگان و... پراكنش دارد و ميوه آن خاصيت دارويي و خوراكي و صنعتي دارد و... اشاره نمود.
4-  پرورش زنبور عسل:
تنوع گونه اي در مراتع استان و گلهاي زبيا آنها زمينه پرورش زنبور عسل و توليد اين محصول نيروزا را به وجود آورده كه بطور غير مستقيم در تامين درآمد برخي از خانوارها روستايي نقش زيادي دارد.
5- چشم اندازهاي طبيعي و تفرجگاهي:
آب ،‌ كوه،‌ پوشش گياهي طبيعي انسانهاي خسته از شهرنشيني را به دامن خود مي كشاند تا با سپري كردن اوقات فراغت نيروي مضاعف گرفته و با بازسازي روح و جسم از هواي لطيف مراتع و جنگلها مسير زندگي خود را سالم تر طي مي نمايد.
6- نگهداري حيات وحش:
تمامي وحوش موجود در استان از جمله بز، كل، قوچ، آهوو... در دامن طبيعت مراتع زندگي مي كنند و علوفه مورد نياز و ساير نيازهاي خود را در دامن طبيعت مراتع تامين مي نمايند.[6]
 مساحت پارك‌هاي جنگل طبيعي، فضاهاي سبز و ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي درپايان سال1385 (هكتار)

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 18 مهر 1388  9:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها