0

رشته كوههاي يزد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

رشته كوههاي يزد

در استان‌ دو رشته‌ كوه‌ متمايز از هم‌ وجود دارد. اولي‌ بخشي‌ از كوههايي‌ است‌ كه‌ در جهت          ‌شمال‌ غربي‌ - جنوب‌ شرقي‌ از مركز ايران‌ عبور مي‌كنند. و به‌ كوههاي‌ مركزي‌ ايران‌ معروف‌ هستند. دومي‌ شامل‌رشته‌ كوههايي‌ است‌ كه‌ در مناطق‌ مركزي‌، شمالي‌ و شرقي‌ استان‌ قرار دارند. رشته‌ شيركوه‌ كه‌ مانند ديواري‌قسمت‌هاي‌ مركزي‌ استان‌ را از بخش‌ غربي‌ آن‌ (چاله‌ ابرقو) جدا مي‌كند، همواره‌ از برف‌ و يخ‌ پوشيده‌ شده‌ و درتامين‌ آب‌ شهرهاي‌ يزد، تفت‌ و مهريز نقش‌ مهم‌ و اساسي‌ دارد.
شيركوه با 4075 متر ارتفاع بلندترين قله يزد است. از ديگر كوه هاي استان مي توان از كوه هرش، سياه كوه و ساغند و كوه معراجي نام برد. در استان يزد 737 رشته قنات وجود دارد كه از اين تعداد 367 رشته در دشتها و سرزمين هاي نيمه كوهستاني با دبي سالانه 210 ميليون متر مكعب و 370 رشته كوهستاني با دبي سالانه 6 ميليون متر مكعب است. كوير سياه كوه، كوير ابركوه، كوير دره انجير، هرات و مرودشت، بهشت آباد بهادران از مهم ترين كوير هاي استان يزد هستند. شوري بيش از اندازه خاك توسط نمك كه بيش از 3/2 خاك را بپوشاند، ريز بودن بافت خاك و تراكم نمك به صورت قشر سفيد از ويژگي هاي كوير است. اين سرزمين از معابر و گذرگاه هاي مهم در ادوار تاريخي محسوب مي شود.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 18 مهر 1388  2:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها