0

اوج گیری لابی موافقان و مخالفان ایران در نشست FATF

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

اوج گیری لابی موافقان و مخالفان ایران در نشست FATF

اوج گیری لابی موافقان و مخالفان ایران در نشست FATFنشست سالانه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به  FATFدر اسپانیا در شرایطی آغاز شده است که لابی مخالفان ایران شامل آمریکا و برخی کشورهای عربی برای بازگشت مجدد ایران به فهرست سیاه و در مقابل تلاش برخی کشورهای اروپایی برای ادامه تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران، این نشست را به عرصه لابی گری مخالفان و موافقان ایران تبدیل کرده است.  

 

یک منبع آگاه روز گذشته در گفت وگو با ایرنا و ایسنا افزود: در جریان اجلاس سالانه FATF در اسپانیا،   دولت دونالد ترامپ رایزنی های گسترده ای با حمایت برخی  کشورهای منطقه برای وضع مجدد اقدامات مقابله ای از  طریق FATF علیه ایران به راه انداخته است.

 

وی افزود: سال گذشته هم لابی های صهیونیستی به ویژه آیپک مخالف شروع فرایند عادی سازی وضعیت تعاملات بانکی کشور بودند ولی توفیقی حاصل نکردند. این منبع آگاه تصریح کرد: اخبار دریافت شده از جلسات حاکی است که طیف وسیعی از کشورها به ویژه اعضای اتحادیه اروپا از پیشرفت ها و وضعیت کشورمان در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم داعش ابراز رضایت کرده و به هیچ وجه حاضر به قبول خواسته آمریکا نیستند.

 

در همین حال، پایگاه «المانیتور» نوشته است: دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که اروپا خواستار ادامه تعلیق اقدامات تقابلی در ارتباط با ایران است، چراکه اعتقاد دارند حفظ ایران در «منطقه خاکستری» می‌تواند تهران را به سمت انجام اصلاحات ترغیب کند. بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، این کارگروه در جولای سال 2016 با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد با هدف ترغیب ایران به انجام اصلاحات بانکی، از جمله در زمینه مبارزه با پولشویی، به مدت یک سال تدابیر موسوم به «اقدامات تقابلی» علیه ایران را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

 

مهلت یک ساله FATF این هفته به پایان می‌رسد و این کارگروه باید در مورد وضعیت ایران تصمیم‌گیری کند.  المانیتور نوشته است که هرچند ایران خواستار آن است که به طور کامل از فهرست سیاه این کارگروه خارج شود، اما «نهایت چیزی که می‌تواند به آن امیدوار باشد، ادامه تعلیق [اقدامات تقابلی] است.» گروه ویژه اقدام مالی(FATF) سازمانی بین دولتی است که وظیفه آن تدوین استانداردهای ضد پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم و اجرای مکانیسم هایی برای رعایت این استانداردها از سوی همه کشورها است.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 3 تیر 1396  8:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها