0

پیدا شدن سند و فهرست گنجینه و چک فرح دیبا به نام موزه

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

پیدا شدن سند و فهرست گنجینه و چک فرح دیبا به نام موزه

پیدا شدن سند و فهرست گنجینه و چک فرح دیبا به نام موزه علی محمد زارع، رئیس موزه هنرهای معاصر، سرانجام با پیگیری ‌های مکرر خبرنگاران سند مالکیت برخی آثار گنجینه را نمایش داد و تاکید کرد: سندها به نام موزه هنرهای معاصر است و اینکه مطرح می‌شود اسناد به نام افراد خاص است، صحت ندارد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نشست پرسش و پاسخ درباره حواشی ارسال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر به خارج، با حضور علی محمد زارع رئیس موزه هنرهای معاصر و محمدرضا کارگر رئیس موزه ملی میراث فرهنگی برگزار شد.


در این نشست ابتدا زارع و کارگر نظرات خود را درباره ارسال آثار گنجینه به خارج از کشور بیان کردند. آنها معتقد بودند به حضور ایران در موزه‌ها و فضاهای فرهنگی در جهان باید مانند یک رسالت ملی توجه شود.زارع گفت: این مسئله به قدر کافی مشخص بود اما یک مخالفت سازماندهی شده در این زمینه شکل گرفت.کارگر گفت: به عقیده من همان طور که اگر امروز به کشور ما تجاوزی شود، وظیفه شرکت در دفاع از کشور را داریم، حضور در چنین نمایشگاه‌هایی نیز برای حفظ سابقه فرهنگی برعهده تک‌تک ماست و تاریخ به دلیل پیامدهای لغو ارسال این آثار ما را نخواهد بخشید.


مدیرکل اداره موزه‌های سازمان میراث فرهنگی همچنین اظهار کرد:‌ هیچ اثر به خارج‌رفته‌ای، بعد از انقلاب توقیف نشده و همه‌ آن‌ها براساس چارچوب تفاهم‌نامه‌های رسمی ارسال شده است. گاهی نمی‌توان فهرست آثاری را که قرار است از کشور خارج شود، اعلام کرد زیرا آن‌ها باید مورد موافقت هیئت دولت قرار بگیرند و نهایی شوند. همچنین خیلی اوقات صلاح نیست زمان خروج آثار اعلام شود.

 

زارع همچنین تصریح کرد: در سال 1391 قرار بود همین آثار به وین و اتریش برود که به دلیل تحریم ایران و بیمه نشدن آثار، این امکان فراهم نشد. پس از برجام از وزیر امور خارجه آلمان درخواست شد که این آثار در آنجا به نمایش دربیاید. قرار بود از این نمایش دو میلیون یورو به اضافه نصف درآمد بلیت‌فروشی به موزه هنرهای معاصر برسد؛ اما همان طور که طی این چند روز پیگیری شد، ارسال آثار منتفی شد. این اتفاق باعث شده است که با حضور دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور حتی آثار را تا گنجینه جابه‌جا کنیم.وی افزود: تعداد گردشگرانی که برای این نمایشگاه به تهران آمدند بی‌شمار بود و چه خوب بود اگر آثار ایرانی در کنار آثار خارجی در جهان به نمایش درمی‌آمد.


کارگر، جامعه معترض به شفاف  نبودن ارسال آثار را متهم به خودزنی کرد و گفت: این جامعه، منافع ملی کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است. هیچ اثری از ایران تاکنون توقیف نشده ارسال آثار گنجینه میراث فرهنگی، امری سابقه دار است.


وی تصریح کرد: هر دستگاهی در جریان حقوقی مدیری دارد که قطعا جوانب مختلف را بهتر از همه بررسی خواهد کرد. مهم ترین علت اعلام نشدن نام آثار گنجینه این بود که موضوع نهایی نشده بود و از طرفی اعلام نشدن زمان خروج به دلیل ترس از حضور باندهای قاچاقچی و سرقت آثار بود.


زارع در نهایت برای اولین بار سند برخی از آثار گنجینه را به خبرنگاران نشان داد و گفت: ما امانتدار موزه هنرهای معاصر هستیم اینکه مطرح می‌شود اسناد به نام افراد خاص است، صحت ندارد و شمامی‌توانید ببینید که سندها به نام موزه هنرهای معاصر است. در زمان های مختلف چک هایی  به موزه هنرهای معاصر برای خرید آثار داده شده است که چک بنیاد مخصوص شرکت ملی نفت و فرح دیبا از این جمله‌ است ولی طی سندهایی که مشاهده می‌کنید آثار خریداری شده با این پول ها، به نام موزه هنرهای معاصر هستند.


در ادامه این نشست زارع با اشاره به بیانیه آخر انجمن هنرمندان نقاش گفت: این بیانیه سه خواسته خوب و منطقی را مطرح کرده بود؛ اول این‌که قراردادی که بسته می‌شود باید زیر نظر دفتر حقوقی وزارت ارشاد و مورد تأیید آن‌ها باشد. دوم بیمه آثار، معتبر باشد و سوم تضمین دولت‌های آلمان و ایتالیا برای بازگشت آثار بود.


زارع تاکید کرد: هیچ کس هیچ ادعایی درباره هیچ یک از مجموعه گنجینه‌های هنرهای معاصر ندارد. جامعه هنری باید بداند اسناد دقیق برای هر یک از آثار گنجینه هنرهای معاصر وجود دارد؛ از طرفی در هر یک از آثار به دقت کارشناسی و صحت و سقم آن بررسی شده است.


رئیس موزه هنرهای معاصر همچنین  ازفهرست آثار گنجینه موزه  هنرهای معاصر رونمایی کرد و گفت: این هم پاسخ آن‌هایی که می‌گفتند، فهرست آثار فقط در اختیار کامران دیباست.


زارع با بیان این که از زمانی که در سمت ریاست موزه قرار گرفته، در زمینه نمایش آثار روی سایت موزه تلاش کرده است، تصریح کرد: تاکنون حدود 300 اثر روی سایت گنجینه به نمایش درآمده است و تا حدود 6 ماه آینده تمامی آثار قابل عرضه روی سایت خواهد رفت.

 

وی تاکید کرد: دیگر اشکالات سایت از جمله دو زبانه نبودن نیز برطرف خواهد شد.کارگر در پایان به خبرنگاران گفت: شما خبرنگاران دوست دارید خبر منفی بنویسید؛ چرا که اگر خبر مثبت بنویسید خبر شما کلیک نمی‌خورد. شما به خاطر بازدید بیشتر خبرهایتان این حرف ها را مطرح می‌کنید، وگرنه این حرف ها صحت ندارد.

 

یادآوری می شود در مورد اعتراض‌های انجام شده، خبرنگاران صرفا حامل پیام انجمن های صنفی متعدد بوده‌اند و بزرگ ترین علت پرداختن به موضوع آثار گنجینه را تاراج نشدن آثار ملی می‌دانند که تا پیش از این به دلیل منتشرنشدن سندها شفافیت لازم در مورد آن وجود نداشت؛ به گونه ای که حتی کارگر می‌خواست در مورد نمایش اسناد موزه، جلوی رئیس موزه هنرهای معاصر را بگیرد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 31 خرداد 1396  12:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها