0

جلوگیری از برداشت خاک رنگی جزیره هرمز

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

جلوگیری از برداشت خاک رنگی جزیره هرمز

جلوگیری از برداشت خاک رنگی جزیره هرمز

 

به زودی تفاهم‌نامه‌ای برای جلوگیری از برداشت خاک رنگی جزیره هرمز میان سازمان محیط زیست، وزارت صنعت معدن تجارت و منطقه آزاد امضا می‌شود.

 

چند سالی است فعالیت معدنی در این جزیره که اقدام به بهره‌برداری از خاک آن می‌کند نگرانی‌هایی را برای محیط زیست ایجاد کرده است. 

 

«پروین فرشچی» معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ارزش خاک رنگی جزیره هرمز در تمام دنیا بسیار نادر است، گفت:

 

یکی از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از خاک جزیره هرمز است از این رو تلاش می‌کنیم تا ۱۰ روز آینده تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای امضا کنیم تا مانع بهره‌برداری از خاک جزیره هرمز شویم.

 

فرشچی افزود که با توجه به اهمیتی که این خاک از لحاظ میراث فرهنگی، ارزش‌های اقتصادی و زیست محیطی دارد، می‌تواند بزرگ‌ترین جاذبه گردشگری کشور باشد؛ از این رو در صدد حفاظت از آن و توقف بهره‌برداری هستیم. خارج کردن حتی یک میلیمتر از این خاک به جاهای دیگر و صادر کردن آن خطا است که با امضای این تفاهم نامه تلاش می‌کنیم تا فعالیت این معدن متوقف شود.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، گفت:

 

اکنون که قانون تصویب کرده به هیچ‌وجه نباید خاک از کشور خارج شود، ما می‌توانیم با استناد به این قانون و با کمک وزارت صنعت معدن تجارت خیلی زود به وضعیت آن رسیدگی کنیم.

 

فرشچی افزود که خاک این جزیره هم از لحاظ داشتن رنگ‌های بسیار زیبا و هم از لحاظ داشتن کانتن های مختلف مبنی بر اینکه چه مواد و آلیاژی دارد، بسیار خاص است.

 

خاک رنگی هرمز

 

در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز کوه‌هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می‌شود. در میان این کوه‌ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاکش خوراکی است و مردم محلی به این کوه «گلَک» می‌گویند و خاک سرخ آن را به عنوان ادویه‌ای در تهیه انواع غذاها مانند ماهی و نان و تهیه ترشی، مربا و سس استفاده می‌کنند. این کوه با ارتفاع تقریبی ۲۰۰ متر در جنوب جزیره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنایع سرامیک‌سازی و رنگ‌سازی نیز استفاده می‌شود که اکنون سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش برای جلوگیری از این بهره‌برداری‌ها است.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 30 خرداد 1396  7:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها