0

آیت ا... مکارم شیرازی: امام و ولی را خداوند تعیین می کند نه آرای مردم

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آیت ا... مکارم شیرازی: امام و ولی را خداوند تعیین می کند نه آرای مردم

آیت ا... مکارم شیرازی: امام و ولی را خداوند تعیین می کند نه آرای مردمآیت ا... مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در پاسخ به سخنان مطرح شده در مورد نظر امیرالمومنین علیه السلام پیرامون انتخاب حاکم توسط مردم گفتند: این جمله که امام علی(ع) پایه گذار دموکراسی است اشتباه است؛ زیرا ولایت و امامت از سوی خداوند تعیین می شود.

 

این مرجع تقلید در سخنان خود به صورت مشخص مطرح نکرد که مخاطب سخنانش چه کسی است، اما برخی از رسانه ها آن را واکنشی به اظهارات اخیر رئیس جمهور تلقی کردند.

 

روحانی چندی پیش در ضیافت افطار با استادان و پزشکان گفته بود: مبنای ولایت و حکومت از دیدگاه علی (ع) نیز انتخاب و نظر مردم بود. 

 

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت ا...  مکارم شیرازی که در مراسم سومین شب از لیالی قدر سخن می گفت، افزود: «اخیرا در سخنان یکی از دولتمردان بیان شده بود، امام علی(ع) ولایت و امامت را با آرای مردم دانسته و گفته دموکراسی میراث علی (ع) است؛ این حرف، حرف عجیبی است؛ زیرا شما یک ذره از نهج البلاغه را دیده اید و خطبه های دیگر و آیات قرآن را ندیده اید؛ اولا  شما باید آیات قرآن را ببینید که بیان می کند، ولیّ شما کسی است که در حال رکوع زکات داد؛ خداوند این ولی را تعیین کرده است؛ آیات ولایت در قرآن کریم فراوان است.»  آیت ا... مکارم شیرازی افزود: امام علی(ع) در این سخن به اتمام حجت در مقابل مخالفان می پردازند؛علاوه بر آن از مسلمات مذهب شیعه است که امام و ولی از سوی خداوند تعیین می شود نه با آرای مردم.

 

استاد برجسته حوزه علمیه در ادامه تأکید کرد: عده ای از بزرگان عرب خدمت پیامبر (ص)رسیده و بیان کردند، ما حاضریم شما را تا جایی تقویت کنیم که حکومت تو قوی شود؛ ولی یک شرط داریم و این شرط آن است که پس از تو حکومت به ما داده شود؛ پیامبر اکرم(ص) فرمودند، تعیین جانشین من با خداست و به هر کسی که خواست ولایت می دهد؛در مراسم غدیر، پیامبر اکرم(ص) امام علی(ع) را از سوی خدا به عنوان جانشین قراردادند.

 


اشتباه خود را اصلاح کنید


آیت ا... مکارم شیرازی اظهارکرد: دموکراسی از روی ناچاری است و در واقع حکومت مردم بر مردم نیست؛ در انتخابات نصف به علاوه یک پیروز است که در واقع این حکومت، حکومت مردم بر مردم نیست؛ تازه باید ببینیم که کدام دموکراسی را مد نظر داریم.

 

وی افزود: آیا آمریکا را مد نظر داریم که با پول فراوان مردم را فریب می دهند و آرای آنها را می خرند؟ ما نیز از روی ناچاری بیان می کنیم که با آرای مردم باید امور کشور اداره شود، ولی قرار نیست که امام (ع)نیز با آرای مردم انتخاب شود؛ زیرا امام با حکم الهی نصب می شود ؛نباید این عزیزان یک صفحه نهج البلاغه را ملاک قرارداده و نظام را شکل دیگری جلوه دهند؛ امیدواریم که اشتباه خود را اصلاح کنند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 29 خرداد 1396  9:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها