0

تولید کربن جدید به سختی سنگ و انعطاف لاستیک

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تولید کربن جدید به سختی سنگ و انعطاف لاستیک

تولید کربن جدید به سختی سنگ و انعطاف لاستیک

 

مهر/ گروهی متشکل از محققان دانشگاه های یانشان چین و کارنگی ملون آمریکا موفق به تولید نوع جدیدی از کربن شده اند که علیرغم استحکام بسیار بالا، بسیار سبک وزن و منعطف است.


این کربن هادی جریان الکتریسیته نیز هست و لذا می تواند کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون اعم از مهندسی هوا-فضا و صنایع نظامی داشته باشد.

کربن از جمله عناصر طبیعی است که قابلیت های فراوانی دارد و نحوه پیکربندی و قرارگرفتن الکترون های آن به گونه ای است که تولید ترکیبات مستحکم را ممکن می کند. اما برای اولین بار این استحکام با انعطاف پیوند خورده است. کربن هم تشکیل دهنده الماس های شفاف و زیبا و هم تشکیل دهنده گرافیت مات است که برای تولید مداد و روان کننده های صنعتی به کار گرفته می شود.

دانشمندان برای تولید این کربن ساختاری نامنظم و خاص از ماده مذکور را ابتدا تحت فشار شدید قرار داده و سپس به میزان ۹۸۲ درجه سانتیگراد گرم کردند تا کربنی موسوم به کربن شیشه ای به دست آید. آنان پیش از این هم برای تولید این نوع کربن منعطف و مستحکم تلاش کرده بودند، اما موفقیتی کسب نکرده بودند.


کربن جدید در واقع هم دارای خواص گرافیت و هم دارای خواص الماس است و لایه های بی نظم شده آن در شرایط فشار خم شده و پس از ادغام به یکدیگر مرتبط شده اند. محققان می گویند در آینده اشکال دیگری از این نوع کربن غیرعادی را تولید خواهند کرد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 23 خرداد 1396  11:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها