0

اختصاص سوره‌ای برای «کم فروشان» در قرآن کریم

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

اختصاص سوره‌ای برای «کم فروشان» در قرآن کریم

موضوع کم فروشی به قدری مهم است که نه تنها در ۶ سوره قرآن به آن اشاره شده بلکه خداوند سوره مطففین به معنای کم فروشان را به این موضوع اختصاص داده است.
 

قرآن کریم اختصاص سوره‌ای برای «کم فروشان» در قرآن کریم

 
 

به گزارش جام نیوز، تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان بسیار توصیه شده و برای آن پاداشی عظیم وعده داده شده است. خوب است که در کنار تلاوت و ترتیل آیات قرآن کریم، توصیه های خداوند در قرآن برای ساختن یک سبک زندگی سالم و دینی را هم مورد بررسی قرار دهیم. ممکن است در مطالعه روزانه قرآن این نکات به چشم ما نیامده باشد، حال آنکه طبق وعده الهی، این کتاب برای هدایت بشر در همه زمانها می‌باشد و نکات کلیدی بسیار جالبی در آن وجود دارد.

 

یکی از مسائلی که در قرآن کریم مورد توجه قرار گرفته است، مسئله کم فروشی است. در قرآن که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرربه کم فروشی اشاره شده و به شدت مورد تقبیح قرار گرفته است و بالاتر از آن قرآن کریم کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است.

 

این موضوع به قدری مهم است که نه تنها در ۶ سوره به آن اشاره شده بلکه خداوند سوره مطففین به معنای کم فروشان را به این موضوع اختصاص داده است.

 

خداوند در آیات ابتدایی سوره مطففین می فرماید:

 

متن آیات:

بسم الله الرحمن الرحیم . ویل للمطففین(۱) الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون(۲) و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون(۳)الا یظن اولئک انهم مبعوثون(۴) لیوم عظیم(۵)یوم یقوم الناس لرب العالمین(۶)

 

معنای آیات:

ترجمه: وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند . آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند . روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند.

 

 

 

دانشجو

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

شنبه 20 خرداد 1396  5:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها