0

رعایت اولویت های شرعی در سایه عدالت مهدوی

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

رعایت اولویت های شرعی در سایه عدالت مهدوی

 

رعایت اولویت های شرعی در سایه عدالت مهدوی
 

 

به گزارش خبرگزاری شبستان: آیت الله نجم الدین طبسی در کتاب «نشانه هایی از دولت موعود» می نویسد:

 

عدالت در روزگار مهدی علیه السلام چنان فراگیر می شود که حتی اولویت های شرعی رعایت می گردد و کسانی که می خواهند واجبات خود را انجام دهند بر کسانی که در صدد انجام مستحبات هستند، در بهره گیری از امکاناتی که برای آن منظور است، مقدم هستند. به عنوان مثال در روزگار قائم علیه السلام که اسلام و حکومت اسلامی در سراسر جهان برقرار می شود، طبیعی است که شعایر الهی نیز با شکوهی وصف ناشدنی برگزار می شود.

 

حج ابراهیمی یکی از شعایر الهی است که بر اثر گسترش حکومت اسلامی دیگر مانعی برای رهسپاری به سوی حج برجای نمی ماند و مردم برای انجام حج، مانند سیلی خروشان به سوی کعبه می شتابند و در نتیجه گرداگرد کعبه شلوغ شده، برای همه حج گزاران کفایت نمی کند.

 

امام علیه السلام دستور می دهند که اولویت را به کسانی دهند که حج واجب بر عهده دارند و به سخن امام صادق علیه السلام این نخستین جلوه گاه عدالت مهدی موعود است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: «نخستین چیزی که از عدالت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه آشکار می شود این است که اعلام می کند کسانی که حج یا مناسک مستحب به جا می آورند و حجرالاسود را استعلام می کنند و طواف مستحبی انجام می دهند آن را به کسانی که حج واجب دارند واگذار کنند.»

 

امام رضا علیه السلام در رابطه با وضعیت عدالت در عصر ظهور می فرمایند: «آن گاه که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه ظهور کند، ترازوی عدالت را در جامعه برقرار می کند و از آن پس، کسی به دیگری ستم نمی کند.» و نیز امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: «حضرتش در میان کشاورزان و مردم به عدالت رفتار می کند.»

 

جابربن عبدالله می گوید: شخصی خدمت امام باقر علیه السلام رسید و عرض کرد: این پانصد درهم زکات اموالم را از من تحویل بگیرید! امام علیه السلام فرمودند: «خودت آن را داشته باش و به همسایگان و بیچارگان و نیازمندان مسلمان بده.» پس فرمودند: «هنگامی که مهدی ما اهل بیت(ع) قیام کند اموال را یکسان تقسیم می کند و به عدالت با آنان رفتار می نماید. پس هر کس که از او پیروی کند، از خدا پیروی کرده است و کسی که نافرمانی او کند، خدا را سرکشی نموده است و بدین سبب نام حضرتش را مهدی گذارده اند که به امور و مسایلی پنهان هدایت می شود.»

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

چهارشنبه 17 خرداد 1396  6:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها