0

خانه اي باکلاس

 
mn_mamas
mn_mamas
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 379
محل سکونت : ه

خانه اي باکلاس

چگونه خانه را براي درس خواندن بچه‏ها آماده کنيم؟

اتاق

اين روزها در خانه‏هايي که دانش‌آموز دارند حال و هواي خاصي برپاست. خريد لوازم التحرير و کيف و کفش مدرسه و آماده‌کردن لباس دانش‌آموزي از کارهايي است که در اين روزها انجام مي‏شود اما آماده شدن براي مدرسه فقط به اين موارد خلاصه نمي‏شود. آماده بودن شرايط خانه در پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزان نقش بسيار مهمي‏دارد. در اين فصل  بهتر است در خانه تغييراتي انجام دهيد تا شرايط براي بهتر درس خواندن و رشد تحصيلي فرزندتان آماده شود...

يکي از مهم‏ترين کارهايي که مقارن با شروع سال تحصيلي بايد انجام دهيد، تنظيم نور خانه است. لامپ‏هاي کم نور را تعويض کنيد يا چند لامپ اضافه در محل مخصوص مطالعه نصب کنيد. گاهي تميز کردن لامپ‏ها و گرفتن گرد و خاک روي آن نور خانه را به مقدار قابل‌توجهي بيشتر مي‏کند.

اتاق مطالعه بهتر است چند پنجره داشته باشد تا علاوه بر تهويه طبيعي و جريان هوا، امکان استفاده از نور طبيعي روز هم وجود داشته باشد.

 

مناسب‏ترين نور براي مطالعه نور خورشيد و نور طبيعي روز است. بنابراين بهتر است فرزندتان را تشويق کنيد قبل از تاريک شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه و تکاليف درسي‏اش را انجام دهد اما از آنجايي که اين کار هميشه امکان پذير نيست، بايد نور مصنوعي را هم براي مطالعه فراهم کنيد. طبق استاندارد حداقل روشنايي مورد نياز براي مطالعه 400 لوکس است که براي تامين آن بهتر است از ترکيب نور زرد و سفيد استفاده شود.

چراغ مطالعه

وقتي از چراغ مطالعه استفاده مي‌کنيد...

اگر براي تامين روشنايي بيشتر از چراغ مطالعه استفاده مي‏کنيد، به چند نکته توجه کنيد. چراغ‌هاي مطالعه پايه بلند به دليل اينکه نور را از فاصله دورتري مي‏تابانند و موجب چشم‏زدگي نمي‏شوند، مناسب‏ترند. هنگام استفاده از چراغ مطالعه دقت داشته باشيد نور از سمت چپ بتابد تا سايه دست به سمت راست بيفتد و مزاحم نوشتن و مطالعه نشود. قاعدتا براي افرادي که با دست چپ مي‏نويسند، نور بايد از سمت راست بتابد.

جايي براي درس خواندن

جاي مشخص و ثابتي براي درس خواندن بچه‏ها در خانه در نظر بگيريد. اگر فضا و متراژ خانه و تعداد افراد خانواده اين امکان را به شما مي‏دهد که اتاق جداگانه‏اي براي مطالعه و درس خواندن داشته باشيد حتما اين کار را انجام دهيد، در غير اين صورت گوشه‏اي از خانه که از نظر نور، تهويه و آرامش فضاي مناسب‏تري دارد براي اين منظور در نظر بگيريد. جايي دور از تلويزيون، تلفن و هر چيزي که آرامش و تمرکز را به هم بزند. اتاق مطالعه بهتر است چند پنجره داشته باشد تا علاوه بر تهويه طبيعي و جريان هوا، امکان استفاده از نور طبيعي روز هم وجود داشته باشد.

بهتر است اسباب بازي‏ها، عروسک‏ها، قاب عکس‏ها و وسايلي که موجب کاهش تمرکز هنگام مطالعه مي‏شود از اطراف برداريد.
ميز تحرير

ميز تحرير مهم است؟

فرزندتان را تشويق کنيد هنگام مطالعه و انجام تکاليف مدرسه از ميز و صندلي استفاده کند. عادت‏هاي غلطي مانند لم دادن و دراز کشيدن هنگام مطالعه فشار زيادي به شانه‏ها، گردن و کمر وارد مي‏کند و در طولاني مدت ممکن است سبب ايجاد مشکلات اسکلتي عضلاني شود. ضمن آنکه از تمرکز فرزند شما نيز در هنگام مطالعه مي کاهد.

سطح ميز تحرير بهتر است 10 تا 15 درجه شيب داشته باشد تا دانش آموز مجبور نباشد هنگام مطالعه سر و گردنش را به سمت ميز خم کند. ميز تحرير بايد ارتفاع مناسب و فضاي کافي براي پاها داشته باشد. جنس سطح ميز تحرير هم بهتر است مات باشد تا سبب انعکاس نور لامپ و خستگي و آزردگي چشم‏ها نشود.

معيارهاي انتخاب صندلي مناسب

انتخاب يک صندلي مناسب آن هم در ابعاد و اندازه دانش‌آموزاني که در حال رشدند و هر ماه اندازه‏هايشان تغيير مي‏کند، کار آساني نيست. بهتر است از صندلي‏هاي با قابليت تنظيم ارتفاع استفاده کنيد. اگر پاي فرزندتان هنگام نشستن روي صندلي به زمين نمي‏رسد، حتما از يک زير پايي استفاده کنيد. صندلي بايد تعادل داشته باشد. صندلي‏هايي که داراي پنج چرخ يا پايه هستند تعادل بيشتري دارند. وجود دو دسته در کناره‏هاي صندلي براي تعادل بيشتر و همچنين استراحت دست‏ها لازم است. قسمت پايين پشتي صندلي بايد گودي کمر را پر کند.

جنس سطح ميز تحرير بهتر است مات باشد تا سبب انعکاس نور لامپ و خستگي و آزردگي چشم‏ها نشود.

سلامت با اضافات

پنج شنبه 16 مهر 1388  8:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها