0

2 ژوئن؛ سالروز تاسیس بزرگترین پایگاه فضایی جهان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

2 ژوئن؛ سالروز تاسیس بزرگترین پایگاه فضایی جهان

2 ژوئن؛ سالروز تاسیس بزرگترین پایگاه فضایی جهان

 

ایسنا/ در سال 1955 میلادی در چُنین روزی پایگاه فضایی «بایکونور» در شوروی سابق و قزاقستان امروزی تاسیس شد.


پایگاه فضایی «بایکونور (Baikonur Cosmodrome) » قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تشکیلات پرتاب فضایی فعال در جهان است که رکورددار تعداد پرتاب‌های فضایی در جهان است.


این پایگاه فضایی در کرانهٔ شمالی "سیردریا" در نزدیکی شهر "تیوراتام" و ۱۲۰ کیلومتری باختر شهر "جزقازغان" در کشور قزاقستان واقع شده است.


پایگاه فضایی "بایکونور" در دههٔ ۱۹۵۰ برای اجرای بخشی از برنامه‌های فضایی اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد. یکی از پرتابگاه‌های آن به نام «پرتابگاه گاگارین» محل پرتاب "یوری گاگارین" (Yuri Gagarin) نخستین فضانورد جهان با فضاپیمای" وستوک-۱"(Vostok-1) است.

شهر "بایکونور" اصلی در حدود ۳۲۰ کیلومتری شمال شرقی پایگاه "بایکونور" واقع شده است و هیچ ارتباطی با خود مرکز ندارد، جز اینکه مسئولان شوروی در بدو تأسیس پایگاه "بایکونور"، به‌خاطر مسائل امنیتی نام این شهر کوچک را برای این پایگاه پرتاب موشکی برگزیدند تا مکان اصلی پایگاه فضایی فاش نشود.


مرکز فضایی "بایکونور" در دوم ژوئن ۱۹۵۵ میلادی تأسیس گردید. شوروی در ابتدا از این مرکز برای پرتاب موشک‌های قاره پیمای آر-۷ استفاده می‌کرد و در ۵ می ۱۹۵۷ میلادی اولین موشک آر-۷ آماده پرتاب بود.


پس از موفقیت در ساخت این مرکز روس‌ها به فکر گسترش این پایگاه به عنوان یک پروژه عظیم ملی افتادند و این پایگاه را به پایگاهی برای فتح فضا تبدیل کردند.


این مرکز پس از فروپاشی شوروی سابق توسط روسیه تا سال ۲۰۵۰ میلادی با مبلغ سالیانه 115 میلیون دلار اجاره شده است و مدیریت آن را "آژانس فضایی روسیه"(روسکاسموس) بر عهده دارد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

جمعه 12 خرداد 1396  1:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها