0

هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس شد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس شد

هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس شداسماعیل هنیه، عضو ارشد جنبش مقاومت مردمی حماس به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس منصوب شد. هنیه جایگزین خالد مشعل شده است. جنبش حماس قصد دارد تا پیش از ۱۵ ماه مِی (25 اردیبهشت)نشست مهمی را در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار کند.به گزارش قدسنا، اعضای جنبش حماس در جریان این نشست، به صورت رسمی هنیه را به عنوان جانشین مشعل در ریاست دفتر سیاسی حماس معرفی می کنند. رقابت بر سر ریاست جدید دفتر سیاسی حماس بین 'اسماعیل هنیه'، 'موسی ابومرزوق' و 'محمد نزال' بود.

 

خالد مشعل از سال 1996 ریاست دفتر سیاسی حماس را برعهده داشت و براساس مرامنامه این جنبش دیگر قادر به شرکت در انتخابات نبود. انتخاب هنیه در حالی است که حماس تشکیل دولت فلسطینی با مرزهای ۱۹۶۷ را قبول کرده اما این جنبش شعار آزادی فلسطین از بحر تا نهر را دارد. اسماعیل هنیه، با نام کامل اسماعیل عبدالسلام احمد هنیه با کنیه ابو العبد در ۲۹ ژانویه ۱۹۶۳ در اردوگاه الشاطی در غزه به دنیا آمد. محل اصلی زندگی خانواده اش قبل از آوارگی روستای الجوره در عسقلان بین یافا و غزه بوده ‌است. با انتخاب «یحیی السنوار» به عنوان معاون ریاست دفتر سیاسی حماس در نوار غزه نیز زمینه برای خروج دائم هنیه از نوار غزه فراهم شد تا مجال سفر و تحرک آزاد داشته باشد، اما حالادرباره محل اقامت او دو گزینه وجود دارد: دوحه پایتخت قطر و مکان دوم که هنوز بر روی آن توافقی صورت نگرفته، اما بیروت از جمله گزینه های مطرح شده است.

 
انتخاب «هنیه» ؛ بازگشت روابط با تهران
چند هفته پیش ،روزنامه «الاخبار» با پیش بینی انتخاب «هنیه» به ریاست دفتر سیاسی حماس نوشته بود که مأموریت اصلی او بازگشت روابط با محور مقاومت و ایران به حالت قبل از بحران سوریه است.به نوشته الاخبار، انتخاب هنیه پس از مشورت‌های طولانی انجام شد؛ در برهه‌ای این صحبت بود که پُست یاد شده به «موسی ابومرزوق» بازگردد کسی که پس از بازداشت در آمریکا در سال ۱۹۹۵ از این پست کناره‌گیری کرده بود اما پس از آن که روزنامه «الشرق‌الاوسط» یک فایل صوتی از وی منتشر کرد که در آن انتقادات تندی علیه ایران مطرح می‌کرد ، شانس او برای این منصب کم شد به ویژه این که ماموریت اصلی رئیس جدید دفتر سیاسی حماس ، حالا هر کسی باشد ، بازگشت روابط با ایران به حالت قبل از بحران سوریه است. رهبران حماس سختی قبولاندن بازگشت روابط با تهران را درک کرده‌اند اما پس از بررسی‌های طولانی این مُسلم شده است که حماس به رابطه مذکور نیاز دارد زیرا ایران تنها کشوری است که تجربه‌های نظامی‌اش رادر اختیار این جنبش قرار می‌دهد. 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 17 اردیبهشت 1396  9:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها