0

متن توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه منتشر شد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

متن توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه منتشر شد

وزارت خارجه روسیه متن توافق این کشور، ایران و ترکیه را که دربرگیرنده تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه و حاصل مذاکرات دو روزه آستانه پایتخت قزاقستان است، منتشر کرد.
 
به گزارش ایرنا، حسین جابری انصاری و سدات اونال معاونان وزارت خارجه ایران و ترکیه و الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، عصر پنجشنبه و در پایان نشست سوری-سوری در پایتخت قزاقستان، تفاهم نامه تشکیل چهار منطقه کاهش تنش در سوریه را امضا کردند.
 
در بیانیه روز شنبه وزارت خارجه روسیه آمده که تفاهم نامه شش بندی مسکو، تهران و آنکارا به عنوان طرف های ضمانت روند مذاکرات آستانه، پیروی از قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه است.
 
در بند اول تفاهم نامه نوشته شده است: با هدف کاهش زودهنگام خشونت ها، چهار منطقه در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره ایجاد می شود.توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان در بند دوم تفاهم مورد تاکید قرار گرفته است.
 
در بند سوم نیز ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش در نظر گرفته شده است.
 
فعالیت ایستگاه های بازرسی و گذرگاه ها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از تدابیر پیش بینی شده در بند چهارم تفاهم نامه نشست آستانه است.
 
در بند پنجم نیز آمده است: کشورهای ضامن آتش بس (روسیه، ایران و ترکیه) متعهد می شوند، همه تدابیر لازم را در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گیرند.
 
 اقدام های لازم با هدف ادامه مبارزه ضدتروریستی علیه داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و همزمان تلاش ها برای پیوستن گروههای معارض به آتش بس ادامه می یابد.
 
در بند ششم تفاهم نامه نشست آستانه درباره سوریه نوشته شده است: برای تعیین مرزهای مناطق کاهش تنش، کمربندهای امنیتی و حل مسائل فنی و عملیاتی، سه کشور ضامن گروه کاری تخصصی تشکیل می دهند و اقدام های لازم را برای تهیه نقشه این محدوده ها انجام می دهند.
 
به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از توافق سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه و تعهد همه طرف ها به کاهش استفاده از تسلیحات و دسترسی بی قید و شرط و سریع سوری ها به کمک های بشردوستانه استقبال کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، در بیانیه ای که دبیرکل این سازمان پس از توافق ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه صادر کرد، ضمن استقبال از تعهد همه طرف ها برای ارائه کمک های پزشکی و دارویی به شهروندان سوری، گفت، سازمان ملل به حمایت از کاهش درگیری ها در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت درباره سوریه ادامه می دهد و از مذاکرات آستانه حمایت می کند.
 
گوترش همچنین از تاکید نشست آستانه بر اهمیت بنیادی راه حل سیاسی و حمایت کامل این نشست از روند مذاکرات ژنو در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل تقدیر کرد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 17 اردیبهشت 1396  9:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها