0

سوره 3. آل‏عمران آيه 35

ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 13263

سوره 3. آل‏عمران آيه 35

آيه سوره 3. آل‏عمران آيه 35  

إذْ قَالَتِ امْرَأَتُ عِمْرَ نَ رَبِّ إِنِّى نَذَرَتُ لَكَ مَا فِى بَطْنِى مُحَرَّراً فَتَقَبَّلْ مِنِّى إِنَّكَ أَنْتَ الْسَّمِيعُ الْعَلِيمُ‏

ترجمه سوره 3. آل‏عمران آيه 35  

(بیاد آور) هنگامى كه همسر عمران گفت: پروردگارا! همانا من نذر كرده‏ام آنچه را در رحم دارم، براى تو آزاد باشد (و هیچ‏گونه مسئولیّتى به او نسپارم تا تمام وقت خود را صرف خدمت در بیت‏المقدّس كند،) پس از من قبول فرما، كه براستى تو شنواى دانایى.

نکته ها سوره 3. آل‏عمران آيه 35  

چنانكه در تفاسیر و كتب روایى آمده است: دو خواهر به نام‏هاى «حَنّه» و «اشیاع»، كه اوّلى همسر «عمران» از شخصیّت‏هاى برجسته بنى‏اسرائیل، و دوّمى همسر زكریّاى پیامبر بود، بچّه‏دار نمى‏شدند. روزى «حَنّه» زیر درختى نشسته بود، پرنده‏اى را دید كه به جوجه‏هایش غذا مى‏دهد. محبّت مادرانه، آتش عشقِ به فرزند را در وجود او شعله‏ور ساخت، در همان حال دعا كرد و مستجاب شد. از سوى دیگر به شوهرش الهام شد كه فرزندش از اولیاى خدا خواهد بود وبیماران را شفا و مردگان را زنده خواهد كرد.
وقتى «حَنّه» حامله شد، پیش‏بینى كرد آن فرزندى كه كارهاى خارق‏العاده انجام دهد، پسر خواهد بود، لذا نذر كرد كه فرزندش خدمتكار بیت‏المقدّس شود. امّا چون نوزاد به دنیا آمد، دیدند دختر است. آنها فهمیدند كه آن الهام الهى در مورد خود مریم نبوده است، بلكه درباره فرزند او خواهد بود.[40]
40) كافى، ج‏1، ص 535.

پيام ها سوره 3. آل‏عمران آيه 35  

1- رشد معنوى زن تا آنجا بالا مى‏رود كه بعد از سالها انتظار، فرزند خود را نذر خدمت خانه خدا مى‏كند. «امرأت عمران ربّ انّى نذرت لك»
2- افراد دوراندیش، قبل از تولّدِ فرزند به فكر مسیر خدمات او نیز هستند. «نذرت لك ما فى بطنى محرّراً»
3- از خود بگذریم و تنها در راه خدا صرف كنیم. «نذرتُ لك»
4- خدمت در مسجد به قدرى ارزشمند است كه اولیاى خدا عزیزان خود را قبل از تولّد نذر آن مى‏كنند. «نذرت لك...»
5 - موضوع نذر، تاریخى بس طولانى در ادیان الهى دارد. «ربّ انّى نذرت»
6- مادر، نوعى ولایت بر فرزند دارد. «نذرت لك ما فى بطنى»
7- میان گذشت از فرزند و برگزیدگى خداوند رابطه است. «اصطفى... آل‏عمران... نذرت لك ما فى بطنى محرّراً»
8 - كسانى در خدمات دینى موفّق‏ترند كه تمام وجود خود را صرف خدمت نمایند، نه بخشى از وقت را. «محرّراً»
9- خدمت فرزند به مادر، حقّ طبیعى مادر و قابل گذشت است. «محرّرا»
10- اگر عزیزترین ومحبوب‏ترین چیزها را مى‏دهید، به فكر قبولى آن نیز باشید. «فتَقبَّل»
شنبه 16 اردیبهشت 1396  8:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها