0

سوره 3. آل‏عمران آيه 23

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

سوره 3. آل‏عمران آيه 23

آيه سوره 3. آل‏عمران آيه 23  
 
أَلَمْ تَرَ إِلَى‏ الَّذِينَ أُوتُواْ نَصِيباً مِّنَ الْكِتَبِ يُدْعَوْنَ إِلَى‏ كِتَبِ اللَّهِ لِيَحْكُمَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ يَتَوَلَّى‏ فَرِيقٌ مِنْهُمْ وَهُمْ مُّعْرِضُونَ‏
 
ترجمه سوره 3. آل‏عمران آيه 23  
 
آیا ندیدى كسانى را كه از كتاب آسمانى (تورات وانجیل) بهره‏اى داده شدند، چون به كتاب الهى دعوت مى‏شوند تا میانشان حكم كند، (وبه اختلافات پایان دهد) گروهى از آنان (باعلم و آگاهى) از روى اعراض روى بر مى‏گردانند؟
 
نکته ها سوره 3. آل‏عمران آيه 23  
 
در تفاسیر آمده است كه زن و مردى از یهود، با داشتن همسر مرتكب زنا شدند. آنان مى‏بایست طبق قانون تورات سنگسار مى‏شدند، ولى چون از اشراف بودند سعى بر این داشتند از اجراى دستور تورات بگریزند. آنها نزد پیامبراسلام آمدند تا ایشان حكم كنند، آن حضرت نیز فرمان سنگسار داده وفرمودند: حكم اسلام نیز همانند حكم تورات است. آنها منكر حكم تورات شدند.
ابن صوریا كه از علماى یهود بود، از فدك به مدینه فراخوانده شد تا تورات را بخواند. ابن صوریا چون از ماجرا با خبر بود، هنگام خواندن آیات تورات، دستش را روى جملاتى مى‏گذاشت تا آیه‏ى سنگسار دیده نشود. عبداللّه بن سلام كه در آن روز از علماى یهود بود ودر آن جلسه حضور داشت، ماجرا را فهمید و موضوع را بر ملا كرد.[29]
این آیه هشدارى به مسلمانان است كه مبادا شما هم مثل یهود به هنگام اجراى قانون قرآن، از دستور الهى رویگردان باشید ومیان مردم تبعیض قائل شوید.
29) حكم اعدام وسنگسار زناكار، در سِفر تثنیه باب 22 وسِفر لاویان باب 20 آمده است.
 
پيام ها سوره 3. آل‏عمران آيه 23  
 
1- كتاب قانون وداورى و حكم، كتاب آسمانى است. «یُدعَون الى كتاب اللّه لیحكم»
2- اسلام، دین انصاف و احترام به دیگران است. از علماى دیگر ادیان دعوت مى‏كند تا كتاب خودشان را داور قرار دهند. «یُدعَون الى كتاب اللّه لیحكم»
3- همه‏ى علماى اهل كتاب بد نبودند. «یتولّى فریق منهم»
4- خطرناك‏تر از روى‏گردانى، قصد اعراض و لجاجت است. «یتولّى... معرضون»
5 - قانون باید در مورد همه‏ى افراد، بالسّویه اجرا شود. (با توجّه به شأن نزول)
شنبه 16 اردیبهشت 1396  5:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها