0

سوره 2. بقره آيه 248

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

سوره 2. بقره آيه 248

آيه سوره 2. بقره آيه 248  
 
وَقَالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ ءَايَةَ مُلْكِهِ أَن يَأْتِيَكُمُ التَّابُوتُ فِيهِ سَكِينَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَبَقِيَّةٌ مِّمَّا تَرَكَ ءَالُ مُوسَى‏ وَءَالُ هَرُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلَئِكَةُ إِنَّ فِى ذَلِكَ لَأَيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُّؤْمِنِينَ‏
 
ترجمه سوره 2. بقره آيه 248  
 
وپیامبرشان به آنها گفت: نشانه‏ى حكومت او این است كه تابوت (عهد) به سوى شما خواهد آمد، (همان صندوقى كه) آرامشى از پروردگارتان و یادگارى از میراث خاندان موسى وهارون در آن است، در حالى كه فرشتگان آنرا حمل مى‏كنند، همانا در این موضوع، نشانه‏ى روشنى براى شما است، اگر ایمان داشته باشید.
 
نکته ها سوره 2. بقره آيه 248  
 
براى اینكه یهود به فرماندهى طالوت اطمینان و یقین پیدا كنند، پیامبرشان به آنها گفت: صندوق مقدّس بنى‏اسرائیل به آنها بازگردانده مى‏شود، تا نشانه‏اى براى انتخاب طالوت از سوى خداوند باشد. مراد از تابوت همان صندوق چوبى بود كه مادر موسى، نوزاد خود را در آن گذاشت و به فرمان خدا در آب نیل انداخت و مأموران فرعون صندوق را گرفته و نوزاد را با آن به نزد فرعون بردند. آن صندوق همچنان در دربار فرعون بود.
وقتى موسى علیه السلام به پیامبرى رسید، الواح تورات را در آن قرار داد و به هنگام رحلت نیز زره و سایر یادگارهاى خود را در آن گذاشت و به وصىّ خود «یوشع‏بن‏نون» سپرد. این صندوق، به صورت صندوقى مقدّس كه صندوق عهد نام گرفته بود، در میان بنى‏اسرائیل بود و آن را در جنگ‏ها پیشاپیش سپاه حمل مى‏كردند، ولى كم‏كم قداست آن شكسته و مفقود شد. این صندوق ربوده شده را در زمان ریاست طالوت، خداوند از طریق ملائك به آنان بازگرداند تا موجب آرامش و اطمینان خاطر آنان باشد. [672]
672) در تورات، سفر خروج، فصل 37، درباره این صندوق مطالبى آمده است.
 
پيام ها سوره 2. بقره آيه 248  
 
1- سرچشمه‏ى آرامش خداوند است، گرچه با وسائل باشد. «فیه سكینة من ربكم»
2- انسان همیشه به آرامش نیاز دارد، به خصوص در آستانه رفتن به میدان جهاد. «فیه سكینة من ربكم» [673]
3- رهبر الهى، نشانه‏ى الهى لازم دارد. چون طالوت انتخاب شده از جانب خداوند بود، لازم بود نشانه‏اى الهى او را تأئید كند. «تحمله الملائكة»
4- اگر صندوقى كه با بدن موسى و الواح تورات تماس داشته، مقدّس و آرام بخش است، پس مقدّس شمردن صندوقى كه بر روى قبر اولیاى الهى است، خلاف قرآن نیست. زیرا در همه آن صندوق‏هایى كه در مشاهد مشرّفه است، «بقیّة ممّا ترك آل‏محمّد صلى الله علیه وآله» قرار دارد. «بقیة ممّا ترك آل موسى و آل هارون»
5 - حفظ آثار انبیا، ارزش داشته ومایه‏ى آرامش خاطر وتبرّك است. «بقیةممّاترك»
جمعه 15 اردیبهشت 1396  12:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها