0

دادن فرصت دوباره به دولت یازدهم ما را به دره نزدیک‌تر می کند

 
gomnam68
gomnam68
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1395 
تعداد پست ها : 847
محل سکونت : خراسان رضوی

دادن فرصت دوباره به دولت یازدهم ما را به دره نزدیک‌تر می کند

 

خبرگزاری فارس: دادن فرصت دوباره به دولت یازدهم ما را به دره نزدیک‌تر می کند/  قابلیت سه‌برابر شدن یارانه‌ها برای سه‌دهک اول وجود دارد

 حجت الله عبدالملکی کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در نشست بررسی عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به شعارهای برخی نامزدهای ریاست جمهوری در رابطه با افزایش یارانه های نیازمندان، گفت: قابلیت سه برابر شدن یارانه ها برای سه دهک اول وجود دارد. در حال حاضر 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود که اگر بخواهیم به سه دهک اول سه برابر رقم فعلی یارانه پرداخت کنیم رقم کل آن به 60 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی ادامه داد: این در حالی است که درآمد هدفمندی یارانه ها 80 هزار میلیارد تومان است و با این رقم می توان تا 65 هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه را افزایش داد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افزایش سه برابری یارانه برای سه دهک اول جامعه می تواند جمعیت 24 میلیون نفری را در کشور احیا کند، افزود: افزایش یارانه سه دهک اول در کشور امکان پذیر است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: افزایش ارزش پول ملی فقط با افزایش صادرات امکان پذیر است و غیر از آن هر سیاستی اعمال شود مخرب است.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) تاکید کرد: با توجه به اینکه 50 تا 60 درصد ظرفیت صنعت کشور خالی است می توان مشکل اشتغال را با فعال کردن این ظرفیت رفع کرد البته در صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز 16 میلیون تن ظرفیت وجود دارد اما در حال حاضر تنها از دو میلیون تن ظرفیت استفاده می کنیم در هر حال با استفاده از این ظرفیت می توان دو میلیون شغل ایجاد کرد.

عبدالملکی تصریح کرد: دولت اعتقاد راسخ به خام فروشی نفت دارد، کارشناسان دولت مدعی اند که دولت یازدهم در سال 92 یک ویرانه را تحویل گرفته این درست است حال سوال اینجاست که آیا دولت به سمت آوار برداری رفته است؟

وی ادامه داد: واقعیت این است که امروز وضع مردم نسبت به سال 92 که مردم با مشکلاتی مواجه بودند بدتر شده در واقع بدهکارتر شده اند و از لحاظ ساختاری نیز بدهی دولت از 350 هزار میلیارد تومان به 700 هزار میلیارد تومان افزایش یافته در واقع باید بگوییم دولت تقریبا ورشکسته است و بانک ها هم این وضعیت را دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: نه تنها رفاه مردم در دولت یازدهم کم شده بلکه ساختارهای اقتصادی را نیز نابود کرده اند، افزود: ایرادی که به دولت قبل وارد بود این بود که به صورت زیکزاکی حرکت می کردند و همین هزینه های اقتصادی را بالا برد ولی دولت یازدهم زیرساخت ها را خراب کرد و ما امروز به سرعت داریم به سمت یک دره خطرناک حرکت می کنیم.

عبدالملکی با اشاره به درخواست دولت یازدهم از مردم برای اینکه به آنها فرصت مجدد داده شود، گفت: جهت دولت اشتباه است و اگر بیشتر به او وقت دهیم به دره نزدیکتر می شویم و ته این دره هم بردگی سنتی است. این ریلی است که آمریکا برای ما گذاشته تا به تمدن نوین اسلامی نرسیم و به گونه ای زمین بخوریم که حتی نسل های بعدی هم به فکر تمدن سازی نیفتند.

این استاد دانشگاه گفت: دولت به جای حرکت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی معتقد به نظریه توسعه وابستگی است. براساس این نظریه کشورهایی مانند آمریکا لوکوموتیوهایی هستند که توان حرکت دارند و کشورهایی مانند ایران واگن هایی هستند که برای حرکت نیازمند به متصل شدن به این لوکوموتیوها را دارند اما برای اینکه به این لوکوموتیو وصل شویم آمریکا شرایطی دارد که این شرایط برای ما تبعات سیاسی  فرهنگی و اقتصادی به بار می آورد.

وی افزود: برجام هسته ای برجام موشکی برجام منطقه ای برجام اقتصادی و برجام حقوق بشری از تبعاتی است که وابستگی به آمریکا و غرب برای ما به همراه دارد.

عبدالملکی تصریح کرد: واقعیت این است که ظرفیت های اقتصادی کشورمان بسیار بالاست و با اتکا به آنها می توان به عنوان یک لوکوموتیو عمل کرد اما این لوکوموتیو یاتاقان زده و در واقع ساختار آن مریض است.

وی گفت: سیستم اداری نظام بانکی نظام تجارت الگوی مدیریت بازار و دیگر بخش ها باید اصلاح شوند تا بتوانیم این لوکوموتیو بیمار را به حرکت دربیاوریم در واقع ایران این قدرت را دارد که محور یک تمدن باشد و آمریکایی ها می دانند که اگر این لوکوموتیو به راه بیفتد هیچ کس جلودار آن نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: سرمایه گذاری دولت در بخش نفت و گاز ناچیز و نزدیک به صفر بوده است. اقداماتی هم که صورت گرفته نیز مربوط به دولت قبل بوده با عنوان نمونه دولت نه تنها با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس موافق نبوده بلکه با آن هم مخالف بوده است چون با بهره برداری از آن واردات بنزین صفر می شود و این به ضرر برخی هاست و فرمانده سپاه به پاسداران انقلاب اسلامی هم اخیرا گفته که فقط رهبر انقلاب با تکمیل این پالایشگاه موافق بوده اند.

پنج شنبه 14 اردیبهشت 1396  9:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها