0

احادیثی گوهربار از امام سجاد (ع)

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

احادیثی گوهربار از امام سجاد (ع)

احادیثی گوهربار از امام سجاد (ع)

به مناسبت ولادت امام سجاد (ع)، احادیثی از آن امام بزرگوار را در این گزارش آماده کرده‌ایم.

سخنان گوهربار امام زین العابدین (ع)به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امام  زین‌العابدین (ع)، در روز 5 شعبان سال 38 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. مادرش شهربانو دختر یزدگرد بود. نقش عمده آن حضرت در نهضت عاشورا، پیام رسانی خون شهیدان کربلا و حفظ دستاوردهای آن انقلاب خونین بود. به مناسبت ولادت امام سجاد (ع) سخنان گوهربار امام را در این گزارش آماده کرده ایم .

 

امام سجاد عليه السلام می‌فرمایند:

 

 

سه حالت و خصلت در هر يك از مؤمنين باشد در پناه خداوند خواهد بود و روز قيامت در سايه رحمت عرش الهی قرار دارد و از سختی‌های صحرای محشر در امان است:

 

اوّل آن كه در كارگشايی و كمك به نيازمندان و درخواست كنندگان دريغ ننمايد.

 

دوّم آن كه قبل از هر نوع حركتی بیندیشد كه كاری را كه می‌خواهد انجام دهد یا هر سخنی را كه می خواهد بگوید، آیا رضایت و خشنودی خداوند در آن است یا مورد غضب و سخط او می‌شود. 
 
سوّم قبل از عیب جویی و بازگویی عیب دیگران، سعی كند عیب های خود را برطرف نماید.  
 

*******

 
سه چیز موجب نجات انسان خواهد بود: بازداشتن زبان از بدگویی و غیبت مردم، خود را مشغول به كارهایی كردن كه برای آخرت و دنیای انسان مفید باشد و همیشه بر خطاها و اشتباهات خود ناراحت باشد.  
 

*******

 
هركس دارای چهار خصلت باشد، ایمانش كامل، گناهانش بخشوده خواهد بود، و در حالتی خداوند را ملاقات می كند كه از او راضی و خوشنود است: 
 
1 ـ خصلت خود نگهداری و تقوای الهی به طوری كه بتواند بدون توقّع و چشمداشتی، نسبت به مردم خدمت نماید. 
 
2 ـ راستگویی و صداقت نسبت به مردم در تمام موارد زندگی. 
 
3 ـ حیا و پاكدامنی نسبت به تمام زشتی های شرعی و عرفی. 
 
4 ـ خوش اخلاقی و خوش برخوردی با نزدیكان و خانواده خود. 
 

*******

 
ای فرزند آدم، تا آن زمانی كه در درون خود واعظ و نصیحت كننده ای دلسوز داشته باشی و در تمام امور بررسی و محاسبه كارهایت را اهمیت دهی و در تمام حالات ـ از عذاب الهی ـ ترس و خوف داشته باش؛ در خیر و سعادت خواهی بود.  
 

******

 
حقّی كه شكم بر تو دارد این است كه آن را ظرف چیزهای حرام ـ چه كم و چه زیاد ـ قرار ندهی و بلكه در چیزهای حلال هم صرفه جویی كنی و به مقدار نیاز استفاده نمایی.  
 

*******

 
كسی كه مشتاق بهشت باشد، در انجام كارهای نیك، سرعت و عجله می‌نماید و شهوات را زیر پا می گذارد و هركس از آتش قیامت هراسناك باشد به درگاه خداوند توبه می كند و از گناهان و كارهای زشت دوری می‌جوید.  
 

*******

 
دست نیاز به سوی مردم دراز كردن، سبب ذلّت و خواری در زندگی و در معاشرت خواهد بود و نیز موجب از بین رفتن حیا و ناچیز شدن شخصیت خواهد گشت. به طوری كه همیشه احساس نیاز و تنگدستی نماید و هرچه كمتر به مردم رو بیندازد و كمتر درخواست كمك نماید بیشتر احساس خودكفایی و بی نیازی خواهد داشت.  
 

********

 
سعادت و خوشبختی انسان در حفظ و كنترل اعضاء و جوارح خود از هرگونه كار زشت و خلاف است.  
 

*******

 
در این دنیا سرور مردم، سخاوتمندان هستند؛ ولی در قیامت سید و سرور مردم، پرهیزكاران خواهند بود. 
 

******

 
هر كس برای رضا و خشنودی خداوند ازدواج نماید و با خویشان خود صله رحم نماید، خداوند او را در قیامت مفتخر و سربلند می گرداند.  
 

******

 
هركس به دیدار دوست و برادر خود برود و برای رضای خداوند او را زیارت نماید، به امید آن كه به وعده های الهی برسد، هفتاد هزار فرشته او را همراه و مشایعت خواهند كرد. همچنین مورد خطاب قرار می گیرد كه از آلودگی ها پاك شدی و بهشت گوارایت باد. پس چون با دوست و برادر خود دست دهد و مصافحه كند مورد رحمت قرار خواهد گرفت.  
 
 
منابع:
 
تحف العقول، مشكاة الانوار،أعیان الشّیعه 
 
انتهای پیام / 

سه شنبه 12 اردیبهشت 1396  9:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها