0

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

 
mty1378
mty1378
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1394 
تعداد پست ها : 7350
محل سکونت : اصفهان

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

اینترنت امروزه به قدری گسترده و بدون شکل در همه جا وجود دارد که سخت بتوان گفت روزی این پدیده توسط کسی اختراع شده. می توان ادیسون را زمانی که لامپ را اختراع کرد تصور کرد، زیرا لامپ درد همه جا قابل مشاهده است و به راحتی می توان یک لامپ را در ذهن تصور کرد. اینترنت اما برعکس است همه جا وجود دارد و قابل مشاهده نیست.

انگار که با روحی طرف هستیم که تنها در قالب پیکسل های روی نمایشگر و یا استفاده از یک اپلیکیشن، ظاهر می شود. اینترنت نه تنها ساختار پیچیده ای ندارد بلکه بسیار ساده است و همین سادگی دلیلی است بر موفقیت آن.

افرادی که اینترنت را اختراع کردند از همه جای دنیا آمده بودند، برخی از فرانسه آمده بودند، برخی فیزیک دانان انگلیسی بودند. اما قلب این ماجرا، یک بخش تحقیقاتی بود در وزارت دفاع آمریکا که از آن با نام "آرپا" (ARPA) نام برده می شد. وظیفه آرپا وصل کردن کامپیوتر های دانشگاه ها، آژانس های دولتی و پیمان کاران دفاعی به یکدیگر بود. Arpanet  رشد سریعی داشت و تا دهه 70 میلادی توانسته بود بیش از 60 نقطه را به هم وصل کند.

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

اما این شبکه قابل حمل نبود. کامپیوتر هایی که به این شبکه وصل می شدند غول پیکر بودند، و از طریق لینک های ثابت به یکدیگر وصل می شدند. این مسئله برای سربازان که می خواستند در هر جایی از دنیا به این شبکه دست پیدا کنند، مسئله ساز بود. بنابراین لازم بود این شبکه در هر جایی از دنیا در دسترس قرار بگیرد. 

برای انجام این کار دو نکته ضروری وجود داشت: اول به وجود آوردن یک شبکه بی سیم که بتواند بسته های داده را از طریق امواج رادیویی یا ماهواره ای ساطع کند و دومی متصل کردن همان شبکه بی سیم به آرپا نت که دانشمندان به آن می گفتند "شبکه به هم پیوسته" (Internetworking) .

حال نیاز بود این شبکه ها به هم متصل شوند و این کار پیچیده و سختی بود. شبکه ها مختلف بودند و زبان واحدی نداشتند. دو محقق آرپا به نام های رابرت کان (Robert Kahn) و وینت سرف (  Vint Cerf)، طرحی را عنوان کردند که با استفده از آن شبکه هی بین المللی قادر به ارتباط با یکدیگر بودند. آنها نامش را گذاشتند "پروتکل ساده اما بسیار انعطاف پذییر"یعنی ارتباط جهانی کامپیوتر ها با یکدیگر به شکل یکپارچه.

سرف می گوید پروتکل آن ها باید به شکلی می بود که با تکنولوژی هایی که هنوز ابداع نشده اند نیز هما هنگ باشد. در نهایت این پروتکل با قوانینش تبدیل شدند به یک زبان میانجی برای تولد اینترنت. در آن زمان حتی با توجه به بودجه کلام نظامی که به دلیل تمام شدن جنگ سرد پشت این قضیه بود، باز هم عملی شدن این ایده غیر ممکن به نظر می رسید. اما با همه چالش ها در تابستان 1976 اینترنت شروع به کار کردن کرد . در آن روز گرم، اینترنت به بسته های داده که تنها به شکل سیگنال های رادیویی در شبکه ای بی سیم وجود داشتند، اجازه داد تا تبدیل به سیگنال های الکتریکی در شبکه ای عجیب غریب به اسم آرپا نت بشوند. شبکه بهم پیوسته ای که ایجاد شده بود، حاصل تلاش سرف و کان به شمار می رفت.

 

اینترنت چگونه به وجود آمد؟ + فیلم

نشانی از بزرگداشت آزمایش ۲۷ آگوست ۱۹۷۶
و شروع عصر اینترنت در باغ Alpine Inn که پیشتر Rossotti نام داشت.

البته مردم جهان 20 سال بعد و در 1996 به اینترنت دسترسی پیدا کردند. اینترنت از ریشه نظامی خود دور شده بود و وجهی فراگیر پیدا کرده بود.

امروزه اینترنت به عنوان پدیده ای است که هزاران انسان و دستگاه دیجیتالی را به هم وصل می کند و توییت های ما را در یک صدم ثانیه منتقل می کند. در زیر فیلمی کوتاه در مورد به وجود آمدن اینترنت و نحوه عملکرد آن را با هم مشاهده می کنیم.

 

سه شنبه 12 اردیبهشت 1396  4:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها