0

سوره 2. بقره آيه 148

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

سوره 2. بقره آيه 148

آيه سوره 2. بقره آيه 148  
 
وَلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فاسْتَبِقُواْ الخَيْرَ تِ أَيْنَ مَا تَكُونُوا يَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِيعاً إِنَّ اللَّهَ عَلَى‏ كُلِّ شَى‏ءٍ قَدِيرٌ
 
ترجمه سوره 2. بقره آيه 148  
 
و براى هر كس قبله‏اى است كه به آن سوى رو مى‏كند. (بنابراین درباره‏ى جهتِ قبله گفتگو نكنید و به جاى آن) در نیكى‏ها و اعمال خیر بر یكدیگر سبقت جویید. (و بدانید) هر جا كه باشید، خداوند همه شما را (در محشر) حاضر مى‏كند، همانا خداوند بر هر كارى تواناست.
 
نکته ها سوره 2. بقره آيه 148  
 
براى كلمه «وجهةٌ» دو معناست: قبله و طریقه. اگر این كلمه را همانند اكثر مفسّران به معناى قبله بگیریم، معناى آیه همان است كه ترجمه كرده‏ایم. امّا اگر كلمه «وجهةٌ» را به معناى طریقه و شیوه بگیریم، معناى آیه این است: براى هر انسان یا گروهى، راه و طریقى است كه به سوى همان راه كشیده مى‏شود و هر كس راهى را سپرى مى‏كند. و این معنا نظیر آیه‏ى 84 سوره‏ى اسراء است كه فرمود: «كلٌّ یعمل على شاكلته»
بعضى مفسّران، مراد از «هو» در «هو مولّیها» را خدا دانسته‏اند كه در این صورت معناى آیه چنین مى‏شود: هر كس قبله‏اى دارد كه خداوند آنرا تعیین كرده است.
سبقت در كار خیر، ارزش آن را افزایش مى‏دهد. در قرآن با واژه‏هاى «سارعوا»، «سابقوا» و «فاستبقوا» در مورد كار خیر بكار رفته است. و در ستایش انبیا مى‏فرماید: «یسارعون فى الخیرات» [443] آنها در نیكى‏ها، شتاب و سرعت مى‏گیرند.
در برخى روایات ذیل این آیه آمده: در زمان ظهور امام زمان علیه السلام علاقمندان آن حضرت، از اطراف و اكناف جهان یكجا در حضور ایشان جمع خواهند شد. [444]
443) انبیا، 90.
444) تفسیر نورالثقلین، ج‏1 ص 139.
 
پيام ها سوره 2. بقره آيه 148  
 
1- هر امتّى قبله‏اى داشته ومسئله قبله، مخصوص مسلمانان نیست.«لكلّ وجهة»
2- بحث‏هاى بیهوده را رها كنید و توجّه و عنایت شما به انجام كارهاى خیر باشد. «فاستبقوا الخیرات»
3- به جاى رقابت و سبقت در امور مادّى، باید در كارهاى خیر از دیگران سبقت گرفت. «فاستبقوا الخیرات»
4- روز قیامت، خداوند همه را یكجا جمع خواهد كرد و این نمونه‏اى از مظهر قدرت الهى است. «یأت بكم الله جمیعاً»
سه شنبه 12 اردیبهشت 1396  1:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها