0

ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 80500
محل سکونت : تهران

ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان

مهمترین اثر باستانی عربستان؛
 
باستان شناسان بر این باورند که این مکان به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و باید درباره ی آن ها تحقیقات بیشتری صورت بگیرد، شبیه چنین ستون هایی در بریتانیا هم وجود دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.
 
وبسایت تابناک با تو: ستون های رجاجیل یک مکان باستانی در عربستان سعودی است که در منطقه جوف و به طور مشخص در ناحیه «قارا» جنوب سکاکا قرار گرفته است. این ستون ها از قدیمی ترین مکان های باستانی در جوف هستند و از ۵۰ مجموعه از ستون های سنگی تشکیل شده اند. به این ستون ها «رجاجیل» گفته می شود. در کنار این ستون های سنگی، سه تا هفت عدد ستون شنی هم وجود دارد.
 
ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان
 
راز ستون های «رجاجیل» در صحرای «جوف»
 
برخی مورخین می گویند که شواهد تاریخی حکایت از آن دارد که این ستون ها به هزاران سال قبل از میلاد باز می گردند.
 
دکتر عبدالرحمن الانصاری، باستان شناس به روزنامه «الریاض» می گوید: باستان شناسان بر این باورند که این مکان به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد و باید درباره ی آن ها تحقیقات بیشتری شود، شبیه چنین ستون هایی در بریتانیا هم وجود دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.
 
او می افزاید: به احتمال زیاد این ستون ها به نوعی پرستش و سنّت های اعتقادی تعلق داشته و شکل آنها نوعی ارتباط به علم نجوم و ستاره شناسی دارد.
 
ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان
 
در عین حال سایت amusing planet می نویسد که باستان شناسان چیز زیادی درباره این ستون های سنگی نمی دانند و از اهداف ساخت آن اطلاعات کامل ندارند. این سایت در ادامه می نویسد که به نظر نمی رسد ستون های سنگی رجاجیل برای اهداف دینی ساخته شده باشند، زیرا هیچ نشانه محیطی و یا وسیله ای بازمانده از آداب دینی در آنجا یافت نشده است. سنگ ها طوری قرار گرفته اند که به نظر برای امور نجوم و ستاره شناسی کاربرد داشته اند.
 
ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان
 
ممکن است این ستون ها به یک راه تجاری باستانی اشاره داشته باشند که شبه جزیره العرب، مصر، عراق و سوریه را به هم متصل می کرده است.
 
ستون های «رجاجیل» در جوف عربستان
 
گفتنی است که «رجاجیل»، در زبان عامیانه به مجموعه و گروه مردان گفته می شود، زیرا در زمان های گذشته از آنرو که این ستون ها در حالت ایستاده هستند، مردم گمان می کردند که گروهی از مردان در حال نزدیک شدن هستند، اما به محض نزدیک شدن ستون های سنگی را می دیدند.
 
این منطقه یکی از مهمترین آثار باستانی عربستان است که پژوهشگران در تلاش برای حل معماهای آن هستند. 

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

دوشنبه 11 اردیبهشت 1396  11:37 PM
تشکرات از این پست
papeli
دسترسی سریع به انجمن ها