0

آموزش صبر کردن به کودکان 2 تا 5 ساله

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10098
محل سکونت : اصفهان

آموزش صبر کردن به کودکان 2 تا 5 ساله

 
 
 
 

 

 
مدیریت خشم در زندگی زناشویی

آموزش صبر کردن به کودکان 2 تا 5 ساله


کودک آنلاین: ویژگی های مهم شخصیتی قدرتِ به کنترل درآوردن هوی و هوس و به تاخیر انداختن یک لذت و خوشی در حال حاضر برای کسب لذت و خشنودی بیشتر و یا موفقیت در آینده است و می توان از حوالی یک سالگی با به تاخیر انداختن پاسخ به خواسته های کودک و به تاخیر انداختن لذت و پاداش، آن را در کودک تقویت نمود.


برای رسیدن به این هدف رعایت نکات زیر کمک کننده خواهد بود:
- برحسب توان و درک کودک، اهمیت موضوع و شرایط مناسب، برآورده کردن خواستۀ کودک را چند ثانیه و به تدریج چند دقیقه به تاخیر بیندازید.
مامانی این قصه رو برام می خونی؟ آره عزیزم، صبر کن اول غذا رو درست کنم یا غذا ممکنه بسوزه، برم زیر گاز رو کم کنم میام برات می خونم؛ یا تا ده بشمری اومدم ... .
- برحسب سن کودک جدول زمانبندی را مراعات کنید. مثلاً هنوز زمان تماشای تلویزیون نیست و ساعت چهاره که تقریباً همون موقعی که بابایی می رسه خونه و ... ؛ یا دو شب که خوابیدیم، بعدش می ریم شهربازی و ... .
- هر از گاهی برنامه و هدف های کوتاه مدت و مناسب برای فرزندتان بگذارید و دو یا سه جایزه و پاداشی را که فکر می کنید او دوست خواهد داشت، پیشنهاد کنید و اجازه دهید او پاداش را از میان آنها انتخاب کند.
مثلاً اگر فرزندتان بعد از بازی اسباب بازی هایش را مرتب و جمع نمی کند، می توانید به او پیشنهاد کنید که اگر هر شب قبل از خوابیدن اسباب بازی هایش را برای پنج روز جمع و مرتب کند یکی از جایزه های ... یا ... یا ... را به انتخاب او خواهید داد.
برای این منظور می توانید یک ورقه که پنج دایره یا مربع روی آن کشیده اید به او بدهید و بخواهید هر روز که این کار را کرد یکی از آنها را رنگ کند و وقتی همۀ آنها رنگ شد، زمان دریافت جایزه فرا خواهد رسید.
در این سنین بهتر است جایزه در بیشتر موارد غیر مادی باشد (مثلاً آب بازی در حیات منزل با پدر و مادر یا رفتن به باغ وحش و ...).
- با توضیح و نشان دادن شکل در مورد نحوۀ رشد گیاه، چند گلدان و به تعداد آنها تخم چند نوع گل با سرعت رشد و بزرگ شدن زیاد را تهیه کنید و به اتفاق فرزندتان آنها را بکارید و آبیاری و مراقبت کنید تا اینکه به بار و گل دادن برسند.
- از طریق آموزش تکنیک هواس پرت کردن از روی موضوع وسوسه برانگیز و تمرکز کردن به هدف، توانایی او را برای کنترل بهتر هوی و هوس خود تقویت کنید (این تکنیک بایستی همواره برای ماه ها و سال ها تمرین شود تا به یک عادت تبدیل شود).
- اگر قرار است وسیله ای را ظرف یکی دو هفتۀ اینده برای کودک تان بخرید یک قلک به او داده و روی آن به تعداد روزها دایره و مثلث کشیده و هر روز قسمتی از پول آن وسیله را بدهید و از او بخواهید هر روز که به او پول می دهید و آن را در قلک می اندازد یکی از آنها را رنگ کند.
وقتی همۀ آنها رنگ شد، پول به مقدار کافی جمع کرده و موقع خرید آن وسیله خواهد بود (می توان از برچسب های خوشگل به جای شکل ها و رنگ کردن استفاده کرد).


منبع: کمرویی، خجالت، جسارت و ابراز وجود در کودکان، نوجوانان و بالغین

دوشنبه 11 اردیبهشت 1396  6:14 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها