0

اقدامات اولیه اورژانسی زمان خون آمدن از بینی

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 27858
محل سکونت : اصفهان

اقدامات اولیه اورژانسی زمان خون آمدن از بینی

 

ﺧﻮﻧﺮﯾﺰی ﺑﯿﻨﯽ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺗﺼﻠﺐ ﺷﺮﯾﺎن ، ﻋﻔﻮﻧﺖ ، ﻓﺸﺎر ﺧﻮن ﺑﺎﻻ و اﺧﺘﻼل در ﻟﺨﺘﻪ ﺷﺪن ﺧﻮنﺑﺎﺷﺪ با ﮐﻤﭙﺮس ﺳﺮد ﯾﺎ ﮐﯿﺴﻪ ﯾﺦ روی ﺳﺘﯿﻎ ﺑﯿﻨﯽ ﺧﻮﻧﺮﯾﺰی ﻣﺘﻮﻗﻒ ﺷﺪ، از ﺧﻢ ﺷﺪن ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﯾﺎ ﻓﯿﻦﮐﺮدن ﺑﯿﻨﯽ، ﻛﻪ ﺳﺒﺐﺧﻮﻧﺮﻳﺰي ﻣﺠﺪد ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ، ﺧﻮدداری ﮐﻨﯿﺪ.

کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه، خون دماغ را شایع‌ترین نوع خونریزی عنوان کرد و افزود: با چند اقدام ساده می‌توان خون دماغ را به راحتی بند آورد.

شهریار نوری الاصل در گفت و گو با ایسنا، ‌افزود: متاسفانه در اینگونه موارد بیشتر افراد سر خود را به سمت عقب می‌برند تا خون خارج نشود، در حالی‌که این کار بسیار آسیب‌رسان است.

وی تصریح کرد: با عقب بردن سر، خون وارد حلق و معده شده و حالت تهوع ایجاد شده و فرد خون بالا می‌آورد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه اظهار کرد: بهترین کار در مواقعی که فرد دچار خون دماغ شده، این است که مصدوم را در وضعیت نشسته قرار داده و سر او را به جلو خم کرد و از او بخواهند تا با استفاده از دو انگشت قسمت‌های نرم بینی خود را به مدت پنج دقیقه محکم بگیرد.

نوری الاصل اظهار کرد: چنانچه پس از این مدت باز خونریزی ادامه داشت این بار باید به مدت ۱۰ دقیقه بینی گرفته شود.

وی توصیه کرد: افراد پس از قطع خونریزی از انجام اقداماتی که ممکن است باعث خونریزی مجدد شود، از جمله تمیز کردن بینی خودداری کنند.

به گفته نوری الاصل، افرادی که دچار خون دماغ شده‌اند، باید تا مدتی از انجام کارها و فعالیت‌های سنگین از جمله ورزش‌های سنگین و برداشتن اجسام سنگین اجتناب کنند.

وی همچنین توصیه کرد: این افراد سیگار مصرف نکرده، سر خود را به هنگام خواب بالاتر از قلب قرار داده و تا ۲۴ ساعت از غذاهای نرم و خنک استفاده کرده و مایعات خنک بنوشند.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه خشکی داخل بینی و فشار خون بالا را عامل اصلی خون دماغ در کودکان و افراد بزرگسال عنوان کرد.

وی یادآور شد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و گرما نیز می‌تواند موجب خون دماغ شود که در این گونه موارد باید مصدوم را هر چه سریعتر به جای سایه و خنک منتقل کرده و اطراف بینی او را خنک کرد و مایعات خنک به او نوشاند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 9 اردیبهشت 1396  3:30 PM
تشکرات از این پست
drshahrjerdi
drshahrjerdi
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1396 
تعداد پست ها : 2

پاسخ به:اقدامات اولیه اورژانسی زمان خون آمدن از بینی

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی ، دارای پوستی ضخیم با غضروف ضعیف و نازک می باشد . برای جراحی بینی گوشتی ( جراحی بینی )، در گذشته تکنیک هایی که به کار گرفته می شد ، خیلی نتیجه رضایت بخشی را به همراه نداشت و فقط با برداشتن بخشی از غضروف نازک جراحی بینی گوشتی ، صورت می گرفت ، اما در حال حاضر تکنیک های بهتری برای انجام این جراحی به کار می رود که نتایج بهتری را به همراه دارد .

دکتر شهرجردی ، جراح بینی تهران

چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396  6:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها