0

کشف پروتیینی که تاثیر واکسن ها را افزایش می دهد

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154066
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

کشف پروتیینی که تاثیر واکسن ها را افزایش می دهد

کشف پروتیینی که تاثیر واکسن ها را افزایش می دهد

تهران- ایرنا- محققان پروتیینی کشف کرده اند که می تواند تاثیر واکسن ها را افزایش دهد و از ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان پیشگیری کند.

کشف پروتیینی که تاثیر واکسن ها را افزایش می دهد

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان مرکز پزشکی دانشگاه بوستون این پروتیین را در غشای خارجی باکتری neisseria meningidis معروف به PorB کشف کردند و متوجه شدند که با استفاده از آن می توانند واکنش واکسن را بهتر کنند.
عملکرد واکسن ها از طریق افزایش مقدار تولید آنتی بادی در بدن و یا تحریک سلول هایی به نام سلول های cytotoxic T است که مهاجم خارجی را به طور مستقیم از بین می برند. اماPorB از این نظر منحصر به فرد است که می تواند هر دو کار را انجام دهد.
به گفته محققان، فرمولاسیون آنتی ژن با PorB، یک سری وقایع سلولی در بافت لنفاوی و حاشیه ای ایجاد می کند که برای ایجاد سپری در برابر دسته گسترده ای از بیماری های عفونی و یا احتمالا سایر بیماری ها مانند سرطان ضروری است.
محققان در این مطالعه از دو الگوی تجربی استفاده کردند، به الگوی اول یک واکسیناسیون با ترکیب آنتی ژن و PorB و به الگوی دوم یک واکسیناسیون با تنها یک آنتی ژن داند.
آنها متوجه شدند الگویی که PorB دریافت کرده بود، در قیاس با الگویی که تنها واکسن حاوی یک آنتی ژن دریافت کرده بود، فزایش واکنش به این آنتی ژن داشت که به افزایش شمار سلول های فعال در غدد لنفاوی و افزایش تولید سلول های T سیتوتوکسیک منجر شد.
این مطالعه دستاوردهای گسترده ای دارد زیرا نه تنها می تواند به بدن برای تشخیص و مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کند بلکه به طور بالقوه می تواند به بدن کمک کند تا از ساختار خود برای از بین بردن سایر بیماری ها مانند سرطان، اچ.آی.وی و آنفلوانزا استفاده کند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور 
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید: 
irnaelm@ 
https://telegram.me

 

انتهای پیام /* 

جمعه 8 اردیبهشت 1396  7:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها