0

فعالیت بدنی بعد از جراحی زانو متوقف نشود

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154066
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

فعالیت بدنی بعد از جراحی زانو متوقف نشود

فعالیت بدنی بعد از جراحی زانو متوقف نشود

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران گفت: بیمارانی که تحت جراحی زانو قرار می گیرند، نباید فعالیت های بدنی خود را متوقف کنند بلکه باید با تغییر و ملایم کردن آنها، به فعالیت های خود ادامه دهند.

فعالیت بدنی بعد از جراحی زانو متوقف نشود

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمد رازی روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: جراحی زانو باید آخرین درمانی باشد که برای بیماران دارای مشکل زانو مانند آرتروز مفصل زانو یا انحراف زانوی شدید (پرانتزی یا ضربدری) انجام شود؛ درمان اصلی و اولیه درمان فیزیکی مانند کاهش وزن، فیزیوتراپی، انجام ورزش های مخصوص عارضه و تغییر نوع فعالیت است.
وی در خصوص تغییر نوع فعالیت افرادی که دچار عارضه آرتروز مفصل زانو هستند، گفت: این افراد اگر در گذشته فوتبال بازی می کردند، دوندگی می کردند یا کوهنورد بودند، پس از ابتلا به این عارضه باید ورزش های خود را به پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری تغییر دهند. 
رازی ادامه داد: همچنین باید از روش های دارودرمانی یا فیزیوتراپی برای رفع عارضه خود استفاده کنند؛ اما افرادی هستند که این روش ها روی آنها جواب نمی دهد یا گاهی به دلیل داشتن پاهای ضربدری یا پرانتزی لازم است زاویه انحرافی زانوی آنها اصلاح شود که با جراحی و با توجه به سن بیمار (از 65 سال به بالا مگر در موارد خاص) و شدت بیماری جراحی می شوند. 
وی با تاکید بر حفظ فعالیت های فیزیکی آهسته پس از جراحی تعویض مفصل زانو گفت: از آنجایی که جراحی تعویض مفصل زانو از سن 65 سال به بالا انجام می شود و افراد در این سن تحرک کمتری دارند و خیلی از فعالیت ها را انجام نمی دهند، باید به کنترل وزن خود توجه کنند و با تغییر فعالیت های بدنی قبلی، ورزش های مناسب زانو را با نظر پزشک معالج انجام دهند. 
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: آرتروز زانو در اثر آسیب یا کمبود ویتامین D، کمبود املاح استخوانی و عدم بهره وری کافی از نور آفتاب بروز می کند. 
رازی اظهار کرد: آرتروز زانو معمولا از دوران نوجوانی آغاز می شود و در سنین بالاتر بروز می یابد؛ در سنین پائین بدن سائیدگی مفاصل را ترمیم می کند اما اگر برخی مسائل مانند انجام ورزش های مناسب و کنترل وزن رعایت نشود، در سنین بالاتر این عارضه شدت می یابد و حتی می تواند به تعویض مفصل زانو منجر شود. 
رازی همچنین به بالا بودن میزان سوانح و حوادث و به تبع آن میزان عوارض و آسیب های فیزیکی و ارتوپدی بسیار زیاد است به گونه ای که به ازای هر کشته در تصادفات جاده ای چهار نفر دچار عارضه از جمله عوارض ارتوپدی می شوند که این مساله بار سنگینی را از نظر مالی بر نظام سلامت جامعه تحمیل می کند. 
وی گفت: علاوه بر تحمیل هزینه ها، گاهی به دلیل آسیب و مصدومیت ناعلاج، برخی بیماران به اعتیاد روی آورده و بسیاری از خانواده ها از هم پاشیده می شوند. 
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: هر چه قدر تعداد تخت های اورژانس، تعداد پزشکان و پرسنل و تجهیزات بیمارستان ها افزایش یابد و هرچه در این حوزه هزینه شود، با این روند افزایشی میزان حوادث جاده ای، نمی توان پاسخگوی بیماران بود؛ بنابراین باید به برنامه ریزی های کلان برای کاهش سوانح جاده ای توجه بیشتری شود. 
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار:گلشن

 

انتهای پیام /* 

جمعه 8 اردیبهشت 1396  7:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها