0

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154066
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

تهران- ایرنا- محققان آلمانی هشدار دادند که برخی محصولات پلاستیکی همچون بازوبندهای شنا ویژه کودکان حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و استنشاق بوی پلاستیک این بازوبندها بیماریزا است.

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان موسسه مهندسی فرایند و بسته بندی 'فرانهوفر' در آلمان در این مطالعه متوجه شدند که برخی از برندهای شناخته شده بازوبندهای شنا که کودکان از آنها استفاده می کنند، حاوی ایزوفورون، یک فنل سرطانزای عامل جهش ژنتیکی و نیز سیکلوهگزانون یک ماده سمی هستند که می توانند پوست و اندام های بدن را تحریک کنند؛ هر دو ماده یاد شده عامل بوی تند پلاستیک در بازوبندهای شنا هستند.
اما خطر مهمتر این است که کودکان با استنشاق بوی پلاستیک بازوبندها نیز آلوده می شوند و هرچه این بو تندتر باشد، تاثیر بیماریزایی آن نیز بیشتر است. 
محققان آلمانی هشدار دادند که این موضوع در مورد سایر محصولاتی هم که بوی تند پلاستیک می دهند، مانند حلقه ها و توپ های پلاستیکی ساحلی صادق است.
محققان در این مطالعه همچنین بسیاری از حلال های آلی مانند سیکلوهگزانون، ایزوفورون، و فنل را در برخی محصولات یافتند و هشدار دادند که این مواد شیمیایی بسته به میزان غلظت و یا مدت قرار گرفتن کودکان در معرض آنها می توانند سلامتی را به خطر اندازند.
استنشاق سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) خطرناک است، استنشاق فنل بر توازن هورمونی تاثیر می گذارد و ژن ها را به گونه ای متاثر می سازد که می توانند موجب رشد تومور شوند؛ ایزوفورون(Isophorone) نیز یک ماده سرطانزا است. 
پژوهشگران ابراز امیدواری کردند که با توجه به یافته های این مطالعه، تولید کنندگان و مصرف کنندگان دقت بیشتری در مورد ضوابط سلامتی محصولات پلاستیکی داشته باشند. 
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید: 
irnaelm@ 
https://telegram.me

 

انتهای پیام /* 

جمعه 8 اردیبهشت 1396  7:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها