0

ساخت خون مصنوعی از هموگلوبین اصلاح شده

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154066
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

ساخت خون مصنوعی از هموگلوبین اصلاح شده

ساخت خون مصنوعی از هموگلوبین اصلاح شده

تهران - ایرنا - محققان در حال توسعه هموگلوبینی هستند که از نظر شیمیایی اصلاح شده است و می‌تواند جایگزین خون شود.

ساخت خون مصنوعی از هموگلوبین اصلاح شده

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، سلول‌های قرمز خون یکی از ضروری‌ترین فرآورده‌های خونی قابل انتقال هستند که سالانه جان میلیون ها انسان را در سراسر جهان نجات می‌دهند. 
سلول‌های قرمز خون حاوی پروتئینی به نام هموگلوبین است که نقش حمل اکسیژن به بافت‌های بدن را برعهده دارند. محققان چینی در حال توسعه هموگلوبینی هستند که از نظر شیمیایی اصلاح شده است و می‌تواند جایگزین خون باشد. 
تحقیقات نشان می‌دهد هموگلوبین اصلاح‌شده به خودی خود سمی است و پروتئینی به نام متموگلوبین تشکیل می‌دهد. این پروتئین با اکسیژن ترکیب نمی‌شود و به همین دلیل میزان اکسیژن حمل شده به بافت‌ها توسط خون کاهش می‌یابد؛ از طرفی متموگلوبین منجر به تولید پراکسیدهیدروژن شده که یکی از مهمترین دلایل آسیب به سلول است. به همین دلیل محققان در تلاشند تا هموگلوبین اصلاح‌شده را درون پوششی قرار دهند تا عوارض منفی این دستاورد کاهش یابد. 
به این منظور از ماده‌ای به نام پلیدوپامین یا PDA استفاده می‌شود که کاربردهای زیست پزشکی گسترده‌ای دارد. مطالعات اولیه نشان می‌دهد هموگلوبین‌هایی که در پوشش PDA قرار می‌گیرند، هیچ یک از عوارض ذکر شده را نشان نمی‌دهند و علاوه بر حمل مقدار کافی اکسیژن، از تشکیل متموگلوبین و پراکسید هیدروژن جلوگیری می‌شود. 
به علاوه در این حالت آسیب سلولی به حداقل کاهش می‌یابد و این بسته خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و رادیکال‌های آزاد را مهار می کند. نتایج این تحقیقات در نشریه ACS منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشن

 

انتهای پیام /* 

جمعه 8 اردیبهشت 1396  7:39 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها