0

پاسخ امام علی (ع) به ادعاهای سران جمل چه بود؟

khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 89277

باشگاه خبرنگاران/ امام علی (ع)در پاسخ به ادعاهای طلحه و زبیر در سال 36 هجری قمری به سران جمل نامه ای نوشت. امام علی (ع) در بخشی از نامه 54 کتاب شریف نهج البلاغه در پاسخ به ادعاهای سران جمل می فرماید:شما نیک مى دانید ، هر چند کتمان مى کنید که من آهنگ مردم نکردم تا آنها آهنگ من کردند . من از آنها بیعت نخواستم تا آنها با من بیعت کردند .

امام در ادامه می فرماید:شما دو تن از کسانى بودید که به سوى من آمدید و به من دست بیعت دادید . بیعت کردن مردم با من ، بدان سبب نبود که مرا قدرتى است غالب یا مالى است مهیا . اگر شما از روى رضا با من بیعت کرده اید از این بیعت شکنى بازگردید و سریع توبه کنید و اگر به اکراه بیعت کرده اید ، به سبب تظاهر به طاعت و در دل نهان داشتن معصیت ، راه بازخواست خود را بر من گشاده داشته اید . به جان خودم سوگند ، که شما از دیگر مهاجران به تقیه و کتمان سزاوارتر نبوده اید .

امام در ادامه خاطرنشان می سازد: نپذیرفتن بیعت من پیش از آنکه داخل در بیعت شوید ، براى شما آسانتر بود از بیعت کردن و خارج شدن از آن . پندارید که من عثمان را کشته ام . میان من و شما از اهل مدینه ، کسانى هستند که نه با من هستند و نه با شما . اینان قضاوت کنند تا هر کس هر اندازه در این امر دخالت داشته بر گردنش آید و از عهده آن برآید .

سپس امام علی (ع) در کلامی نصیحت گونه به طلحه و زبیر می فرماید: اى دو مرد سالخورده ، از این رأى و نظر که دارید بازگردید که اگر امروز چنین کنید ، تنها عار گریبانگیر شماست و اگر داورى به قیامت واگذارید ، هم عار است و هم نار .

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 4 اردیبهشت 1396  11:33 AM
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها