0

سوره 2. بقره آيه 113

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

سوره 2. بقره آيه 113

آيه سوره 2. بقره آيه 113  
 
وَقَالَتِ الْيَهُودُ لَيْسَتِ النَّصَرَى‏ عَلَى‏ شَى‏ءٍ وقَالَتِ النَّصَرَى‏ لَيْسَتِ الْيَهُودُ عَلَى‏ شَي‏ءٍ وَهُمْ يَتْلُونَ الْكِتَبَ كَذَلِكَ قَالَ الَّذِينَ لاَيَعْلَمُونَ مِثْلَ قَوْلِهِمْ فَاللَّهُ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَمةِ فِيَما كَانُواْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ‏
 
ترجمه سوره 2. بقره آيه 113  
 
و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حقّ نیستند، و مسیحیان گفتند: یهودیان بر حقّ نیستند، در حالى كه (هر دو گروه) آنان، كتاب آسمانى را مى‏خوانند! همچنین افراد نادان دیگر (همچون مشركان كه خبر از كتاب ندارند)، همانند سخن آنها را گفتند. پس خداوند در روز قیامت در آنچه اختلاف دارند، در بین آنان داورى خواهد نمود.
 
نکته ها سوره 2. بقره آيه 113  
 
این آیه ترسیمى مجدّدى از سیماى متعصّبِ اهل كتاب است كه هرگروه در صدد نفى گروه دیگر است. یهودیان، مسیحیان را بر باطل و بى‏موقعیّت در پیشگاه خداوند معرّفى مى‏كنند و در مقابل، مسیحیان نیز یهود را بى‏منزلت در نزد خداوند مى‏دانند. اینگونه برخوردها، از روحیّه‏ى متعصّب آنها سرچشمه مى‏گیرد، در حالى كه اگر به كتاب آسمانى خود توجّه كنند، از این برخوردها دست بر مى‏دارند. سپس مى‏فرماید: مشركان و بت‏پرستان نیز با آنكه كتاب آسمانى ندارند، همان سخن‏ها را مى‏گویند. یعنى صاحبان عقاید باطل همدیگر را نفى مى‏كنند، ولى همه‏ى این اختلافات در روز قیامت، با داورى خداوند متعال پایان مى‏پذیرد و آنها حقّ را مشاهده مى‏كنند.
 
 
پيام ها سوره 2. بقره آيه 113  
 
1- تعصّب بى‏جا و انحصارطلبى بى‏دلیل، ممنوع است. تحقیر و نادیده گرفتن دیگران، نشانه‏ى استبداد و خودمحورى است. [399] «لیست النصارى على شى‏ء... لیست الیهود على شى‏ء»
2- اگر تعصّب و خودخواهى باشد، علم هم نمى‏تواند هدایت كند. اهل كتاب قادر به تلاوت آن بودند ولى به خاطر داشتن روحیّه‏ى انحصارطلبى تلاوت‏ها كارساز نبود. «وهم یتلون الكتاب»
3- در فضاى آمیخته به تعصّب، عالم و جاهل همانند هم فكر مى‏كنند. مشركان جاهل همان حرفى را مى‏زدند كه تلاوت كنندگان تورات و انجیل مى‏گفتند. «كذلك قال الذین لا یعلمون»
399) هر گروهى به آنچه خود دارد مى‏بالد، و این بالیدن‏هاى بى‏جا ریشه‏ى بسیارى از فتنه‏هاست. در سوره‏ى مؤمنون آیه 53 ،تعبیر دیگرى دارد: »كلّ حزب بمالدیهم فرحون« هر گروهى به آنچه در نزدشان هست، شادمان است.
شنبه 2 اردیبهشت 1396  8:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها