0

سوره 2. بقره آيه 107

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

سوره 2. بقره آيه 107

آيه سوره 2. بقره آيه 107  
 
أَلَمْ تَعْلَم أَنَّ اللَّهَ لَهُ مُلْكُ السَّمَوتِ وَالأَرْضِ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ وَلِيٍّ وَ لاَ نَصِير
 
ترجمه سوره 2. بقره آيه 107  
 
آیا ندانستى كه حكومت آسمان‏ها و زمین از آن خداست؟ (و او حقّ دارد هرگونه تغییر و تبدیلى را به مقتضاى حكمت و حاكمیّت خود، در قوانین و احكام بوجود آورد.) و جز خدا براى شما هیچ یاور و سرپرستى نیست.
 
نکته ها سوره 2. بقره آيه 107  
 
آنان كه درباره‏ى تغییر بعضى احكام و دستورات اعتراض و ایراد مى‏كنند، توجهّ به حاكمیّت مطلق خداوند ندارند. حاكمیّت خداوند دایمى وذاتى وعمومى است، ولى غیر خدا، حاكمیّت و حكومتش محدود، موقّتى، قراردادى و غیر ذاتى است. بنى‏اسرائیل از حاكمیّت الهى چنین تصوّر نادرستى داشته و خدا را نسبت به اِعمال حاكمیّت، دست بسته مى‏دانسته ومى‏گفتند: «یداللّه مغلولة» [397] ، در حالى كه دست خداوند در آفرینش و خلقت و همچنین در وضع و جعل قوانین و تغییر و تحول آنها باز است. [398] «بل یداه مبسوطتان»
397) مائده، 64.
398) خداوند مى‏تواند هرگاه اراده كند، در آفرینش ایجاد تغییر كند؛ مثلاً آب را تلخ كند؛ »لو نشاء لجعلناه اجاجاً« واقعه، 70. و یا درختان را خشك سازد؛ »لو نشاء لجلناه حطاماً« واقعه، 65. و بالاتر از همه، تمامى مردمان را نابود و گروه دیگرى را بیافریند؛ان یشاء یذهبكم و یأت بخلق جدید« ابراهیم، 19. چنانكه به گروهى از بنى‏اسرائیل فرمود: »كونوا قردةًخاسئین« بقره، 65. یعنى شما به شكل بوزینگان در آیید و آنان از شكل انسانى به صورت بوزینگان در آمدند. این نوع تغییر و تحوّل را بنى‏اسرائیل در طول تاریخ زندگانى خویش بارها دیده است، خشك شدن دریا براى عبور آنان، اژدها شدن عصاى حضرت موسى علیه السلام، شكافته شدن سنگ‏ها و جارى شدن آب، چگونه است این همه را با چشم خود دیده‏اند، ولى اكنون با تغییر مختصرى در احكام و دستورات بهانه‏گیرى مى‏كنند؟
 
پيام ها سوره 2. بقره آيه 107  
 
1- حقّ حاكمیتِ همیشگى ومطلقِ آسمان‏ها وزمین، مخصوص خداوند است. «له ملك السموات والارض»
2- تغییر قوانین، مخصوص خداوندى است كه حاكمیّت آسمان‏ها وزمین را دارد. لذا شائبه‏ى هیچ هوس یا ترسى در این تغییرها نیست. «ماننسخ... له ملك السموات...»
3- راضى كردن دیگران كه بهانه‏گیر و لجوج هستند، براى شما ارزش نباشد، چون غیر از خداوند كسى شما را یاورى و سرپرستى نخواهد كرد. «ما لكم من دون اللَّه...»
شنبه 2 اردیبهشت 1396  8:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها