0

تجربه رانندگی با شیرون، موشک چهارچرخ بوگاتی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تجربه رانندگی با شیرون، موشک چهارچرخ بوگاتی

بوگاتی شیرون
 

امروزه تمامی خودروسازان در سرتاسر جهان سعی می‌کنند تمام توان ممکن را از خودروهای تولیدی خود بدست بیاورند. فرقی هم ندارد چه خودرویی باشد، از خودروهایی که با موتور احتراق داخلی به حرکت در می‌آیند تا خودروهای تماما الکتریکی، همگی اهداف مشترکی دارند. نهایت سرعت و قدرت!


اما در این میان، کمتر خودروسازی مانند بوگاتی موفق بوده است. بوگاتی به گونه‌ای خودرو می‌سازد که تجربه رانندگی با آن‌ها برای همه، یک تجربه خاص و بیادماندنی باشد.


مدت‌ها پیش در سال 1999، بوگاتی اولین مدل از خودروهای خود یعنی بوگاتی ویرون را ساخت و مرزهای سرعت و قدرتی که یک خودرو می‌تواند داشته باشد را جا به جا کرد! زمانی که ویرون ساخته شد، بوگاتی اعلام کرد که هدفش کسب سود نبوده، بلکه به فکر جابه‌جا کردن مرزها بوده است!

 

بوگاتی شیرون


حالا هم بوگاتی مدل شیرون را معرفی کرده است. از روی کاغذ که به اطلاعات شیرون نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این اعداد، اعدادی نیستند که هیچ جای دیگری پیدا کنید! 1500 اسب بخار قدرت، گشتاوری در حدود 1600 نیوتون متر و سرعتی بیشتر از 400 کیلومتر بر ساعت. بوگاتی برای مدل شیرون محدودیت سرعت اعمال کرده است اما پیش‌بینی می‌شود که شیرون بدون محدودیت سرعت بتواند به سرعت 460 کیلومتر بر ساعت برسد.


این خودرو 3 میلیون دلار قیمت دارد و با دیدن فیلم‌هایی که از این خودرو گرفته شده است و صحبت‌های رانندگانش، در می‌یابید که بوگاتی شیرون بسیار فراتر از این اعداد و ارقام است!

 

بوگاتی شیرون

 

بوگاتی شیرون تنها یک به روزرسانی برای ویرون محسوب نمی‌شود، بلکه یک غول جدید است! ابتدا این دو ابرخودرو را با هم مقایسه می‌کنیم. از نظر قدرت، ویرون 1000 اسب بخار قدرت داشت. شیرون این عدد را 1.5 برابر کرده است و به قدرت شگفت انگیز 1500 اسب بخار رسیده است! طبیعی است که افزایش قدرت در این گونه خودروها منجر به افزایش سرعت شود. شیرون در آزمایش‌ها به سرعت 420 کیلومتر بر ساعت دست یافته است و سپس توسط سیستم‌های خودرو متوقف شده است. در واقع مهندسان برای این خودرو یک محدودیت سرعت تنظیم کرده بودند تا خودرو فراتر از این سرعت نرود تا از فاجعه‌ی احتمالی جلوگیری شود! مدل‌های شیرون که قرار است فروش بروند دارای محدودیت بیشتری هستند و از سرعت 380 کیلومتر بر ساعت بیشتر نمی‌روند. البته مهندسان این کمپانی اطمینان داده‌اند که در صورتی که محدودیت سرعت برای این خودرو اعمال نشود به راحتی رکورد ویرون را خواهد شکست و به سرعتی فراتر از 435 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.


در بعضی دیگر از تست‌ها، سایر افرادی که با این خودرو رانندگی کرده بودند و همچنین تعدادی از مهندسان و کارشناسان گفته‌اند که این خودرو توانایی رسیدن به سرعت 460 کیلومتر بر ساعت را دارا است.

 

بوگاتی شیرون

 

توان این خودرو توسط یک موتور 16 سیلندر W شکل 8 لیتری تولید می‌شود. ساختار این موتور در بوگاتی ویرون پایه‌ریزی و بنا شده بود و با بهبودهای انجام شده، حالا 4 توربوشارژر این خودرو، 69 درصد بزرگتر هم شده‌اند. با وجود این ویژگی‌ها، تعجبی ندارد که صدای موتور شیرون دیوانه‌کننده باشد!

 

سرعت و قدرت زیاد، ترمز قوی هم نیاز دارد. سیستم ترمزگیری در شیرون بسیار مفصل‌تر از آن است که بتوان در چند خط آن را توضیح داد! یک توپ فوتبال آمریکایی را تصور کنید(همان توپ‌های خربزه‌ای شکل)، اندازه‌ی دیسک‌های ترمز شیرون چیزی در آن ابعاد است! جدا از دیسک‌هایی که در کاهش سرعت نقش دارند، سایر اجزا هم باید توانایی‌های لازم را داشته باشند. برای مثال می‌توان به تایرهای این خودرو اشاره کرد. تصور کنید با سرعت 400 کیلومتر در ساعت در حال رانندگی هستید و می‌خواهید ترمز کنید، طبیعی است که بر اثر اصطکاک زیاد چیزی جز کمی دود و تکه‌های لاستیک از یک تایر معمولی باقی نمی‌ماند! بوگاتی با کمک کمپانی میشلن، تایرهایی را در شیرون استفاده می‌کند که میتوانند این فشار را تحمل کنند.

 

بوگاتی شیرون

 

و در آخر هم می‌رسیم به داخل خودرو. طراحی داخلی شیرون ، همانطور که انتظار می‌رود، فوق‌العاده است. شکل متفاوت فرمان که در پایین صاف است، جلوه‌ی خاصی به داخل این خودرو بخشیده است. گرچه این طراحی برای فرمان خودرو قبلا توسط خودروسازانی مانند پاگانی استفاده شده بود و چیز جدیدی نیست، اما قرار گرفتن آرم خودرو روی فرمان، هماهنگی خاصی بین این دو ایجاد کرده است. دکمه‌ها و سوئیچ‌هایی که درون خودرو قرار دارند بیش از حد نیستند و منجر به گیج شدن نمی‌شوند بلکه کاملا در تعداد درست خود قرار دارند. هر کدام از این سوئیچ‌ها، صفحه نمایش مخصوص به خود را دارند و قابلیت کنترل دمای صندلی‌ها، کنترل وضعیت آب و هوا و … را در اختیار راننده می‌گذارند.

 

بوگاتی شیرون

 

یکی از اولین چیزهایی که با دیدن داخل این خودرو نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، عقربه سرعت این خودرو است. در انتهای اعدادی که نشانگر سرعت شما هستند، عدد 500 به چشم می‌خورد و 100 هم فاصله‌ی چندانی با پایین صفحه ندارد. دو چیزی که از این اعداد بدست می‌آید این است: شیرون می‌تواند به سرعتی نزدیک به 500 کیلومتر بر ساعت دست یابد، رسیدن به سرعت‌هایی مانند 100 و 200 کیلومتر بر ساعت برای شیرون کاری ندارد!


با دیدن فضای داخل بوگاتی شیرون و مقایسه‌ی آن با دیگر ابرخودروها مانند پاگانی هوایرا، در می‌یابید که تعداد زیادی دکمه و مانیتور، همیشه منجر به لوکس جلوه کردن خودرو نمی‌شود. فضای داخلی شیرون بسیار خلوت‌تر از آن چیزی که امکانش وجود داشت طراحی شده است و در عین حال که بسیار شیک و زیبا به نظر می‌آید، این احساس را منتقل نمی‌کند که بوگاتی از امکانات کمی برای سرنشینان برخوردار است!

 

چیز دیگری که درباره این دکمه‌ها باید بدانید، این است که قابلیت تنظیم شدن دارند! در واقع این امکان وجود دارد که برای هر دکمه، کارکرد مورد نظر خود را تعریف کنید!


سایر دکمه‌ها بر روی فرمان قرار دارند و به راحتی با انگشت شصت قابل لمس شدن هستند.

 

درباره قدرت، سرعت و امکانات بوگاتی شیرون می‌توان چندین مقاله نوشت و روزها به آن پرداخت! اما تنها چیزی که در نهایت می‌توان گفت، این است که این خودروی 3 میلیون دلاری، صاحبان میلیاردر خود را ناامید نخواهد کرد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

جمعه 1 اردیبهشت 1396  9:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها