0

تعطیلی 3 ساله برنامه فضایی ایران

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تعطیلی 3 ساله برنامه فضایی ایران

تعطیلی 3 ساله برنامه فضایی ایرانبرنامه «ثریا» پس از 2ماه و نیم تعطیلی با موضوع «پیشرفت‌ها و چالش‌های صنعت فضایی» روی آنتن شبکه یک سیما رفت.به گزارش فارس، در شرایطی که 3 سال است پروژه‌های فضایی مانند فرستادن موجود زنده به فضا متوقف شده و 2سال است ماهواره‌ای پرتاب نشده است، برنامه ثریا میزبان دکتربهرامی رئیس سازمان فضایی و معاون وزیر ارتباطات بود تا به ریشه یابی این وقفه سه ساله بپردازد. این در حالی است که رهبر انقلاب حدود 4 ماه پیش در دیدارنخبگان علمی جوان از روند کند صنعت فضایی گلایه و ابراز نگرانی کردند.

 

دکتر بهرامی در پاسخ به این سوال که چرا برخی پروژه‌های فضایی تعطیل و یا نیمه تعطیل است و قراراست چه اتفاقی برای این پروژه‌های علمی رخ بدهد، اظهار داشت: این حرف شما درست است و زمانی که ما کار را تحویل گرفتیم بسیاری از پروژه ها زمین‌گیر شده بودند؛ دراین مدت همه پروژه‌هایی که در حیطه عمل سازمان بوده،راه اندازی شده است.


وی افزود: فضا فقط ماهواره و پرتاب نیست و به همین دلیل حجم زیادی از کارهای دیگر را پیش می‌بریم به طور مثال مرکز ماهدشت راه اندازی شده است و یک مرکز داده خیلی مفصل خواهیم داشت که6 ماه دیگر آماده خواهد شد.وی در پاسخ به این سوال که چرا پروژه پرتاب انسان به فضا خوابیده است،خاطرنشان کرد: چه کسی گفته پرتاب انسان به فضا راهبردی است؟بنده با این طرح مخالف هستم اما چون در سند سازمان فضایی آمده است باید به عنوان مسئول سازمان فضایی این طرح را آماده کنم؛ شورای عالی عطف برای پروژه فرستادن انسان به فضا یک پولی گذاشته که قطع شده است؛ چرا گذاشتند و چرا قطع شده؟ من در جریان این تصمیمات نیستم.


مجری برنامه در ادامه خطاب به رئیس سازمان فضایی گفت: این سوال که چرا 2سال است پرتاب ماهواره نداریم، مطالبه مردم است.


دکتر بهرامی به ما گفتند طبق برنامه، در این 3سال باید7 پرتاب انجام می‌دادیم که هیچ کدام انجام نشده است.رئیس سازمان فضایی در پاسخ تصریح کرد: قرار شده پرتابگر برای ما تامین شود تا از سال بعد بتوانیم کاوشگرها را پرتاب کنیم.


 خیلی خوب است که بتوانیم هرسال 2 ماهواره  را پرتاب و تست کنیم اما بودجه نداریم. ماهواره‌های "دوستی"، "پیام" و "ناهید 1" تا یک سال و نیم آینده باید پرتاب شوند. ما اصلا نمی‌خواهیم بخش فضا را که باید خدمات اجتماعی ایجاد کند و یک کار راهبردی است، به بخش ساخت و پرتاب ماهواره محدود کنیم.دکتر بهرامی در ادامه افزود: قبول داریم پروژه فرستادن انسان به فضا روی زمین مانده است.مجری برنامه گفت: سوال این است که چرا شورای عالی فضایی که همه این اقدامات باید ذیل آن تعریف شود، در دولت جدید سه سال و نیم است تشکیل نشده و در دولت قبل هم فقط 3بار تشکیل شده است.


دکتر بهرامی اظهار داشت: وظیفه ما این بوده که از رئیس جمهور تقاضای نوبت کنیم که این شوراهم مانند خیلی دیگر از شوراها تشکیل نشد.در این بخش از برنامه دکترشاطرزاده قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی در رابطه با رکود حاکم بر صنعت فضایی کشوراظهار داشت: باتوجه به این که دکتر بهرامی مسئولیت دارند و به همین دلیل محدودیت‌هایی دارند بنده کار ایشان را راحت می‌کنم و در یک کلام می‌گویم برنامه فضایی ایران بیش از 3 سال است که تعطیل است.30 ماه طول کشید دولت به جمع  بندی درباره این صنعت برسد.بعد از 30 ماه یکپارچگی سازمان فضایی که نقطه قوت آن بود، هدف قرار گرفت. وظایف موازی مرکز ملی فضایی و سازمان فضایی درخصوص شورای عالی فضایی و دبیرخانه باعث شد کشمکش‌های این2 مجموعه باهم به جایی برسد که نتوانیم در حوزه فضا به تصمیم گیری برسیم.

 

رئیس سازمان فضایی دراین باره اظهار داشت: همه چیز یک تعلل چهارساله داشته است و الان در شرایطی هستیم که شرایط به روزرسانی شده و قرار است بعد از 4سال رکود دوباره به اوج صنعت فضایی بازگردیم.در این بخش از برنامه مقصودی، کارشناس ارشد هوافضا نیزاظهار داشت:در زمان اوج صنعت فضایی 1346 مقاله علمی داشتیم که در این3 سال اخیر افت شدیدی کرده است.

 

وی اظهار داشت:کشوری مانند پاکستان که فقیر است و روابط خوبی با دنیا ندارد به موفقیت‌های خوبی در این حوزه رسیده ؛ کشوری مانند ترکیه یک میلیارد دلار کنار گذاشته و به دنبال ایستگاه پرتاب و مرکز کنترل است؛ امارات چندسال است وارد این صنعت شده و افقی گذاشته است که به عنوان اولین کشور عربی و اسلامی می‌خواهد کاوشگر به مریخ بفرستد که البته ممکن است نتواند چنین کاری بکند اما به هر حال برای صنعت خودش افق تعیین کرده است. نکته این است که حتی اماراتی‌ها به دنبال جذب متخصصان صنعت فضایی ما هستند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 10 اسفند 1395  1:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها