0

بهره‌برداری از اولین ماهواره سنجشی تا 3 سال آینده

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بهره‌برداری از اولین ماهواره سنجشی تا 3 سال آینده

بهره‌برداری از اولین ماهواره سنجشی تا 3 سال آینده

 


ایسنا/ معاون کاربرد و خدمات فناوری فضایی سازمان فضایی ایران، با ابراز امیدواری از اینکه تا 3 سال آینده نخستین ماهواره سنجشی کشور پرتاب و بهره‌برداری شود، از ایجاد مرکز داده‌های ماهواره‌ای که که دارای آرشیو تصاویری 40 سال گذشته است، خبر داد.


محمد همایون صدر با اشاره به پیگیری اجرای برنامه 10 ساله توسعه فعالیت‌های بومی ساخت ماهواره سنجش از دور، خاطرنشان کرد: با توجه به زمان‌بر بودن فعال شدن ماهواره بومی تجاری کشور، به عنوان راهکار کوتاه مدت، همزمان خرید ماهواره سنجشی در دستور کار قرار گرفته که با طی کلیه مسیرهای قانونی، امیدواریم ظرف 3 سال آینده نخستین ماهواره سنجشی کشور پرتاب و بهره برداری شود.


صدر با تاکید بر این که برنامه وسیعی برای ایجاد زیرساخت آن در کشور داریم، از تکمیل و راه‌اندازی فاز نخست آزمایشگاه سنجش از دور خبر داد و اظهار کرد: در نظر داریم فاز دوم آن را برای بخش‌های دیگر بطور کامل و به خصوص تکمیل آزمایشگاه کالیبراسیون سنجده‌هایی را که روی ماهواره بومی نصب خواهد شد، به کامل‌ترین شکل تجهیز کنیم.


وی از دیگر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ سازمان که از سال‌ها پیش شروع شده، به پرتال مکانی و مرکز داده اشاره کرد و گفت: برای ایجاد این مرکز که دارای آرشیو تصاویری 40 سال گذشته است، سرمایه گذاری کلانی صورت گرفته و رو به اتمام است.


به گفته وی، این مرکز با آخرین استانداردها طراحی شده و در برابر تمام عوامل مخرب محیطی مقاوم است.


صدر با بیان اینکه مرکز ژئوپرتال مستقر در مرکز داده، تصاویر دریافتی را به صورت مستقیم در اختیار کاربر قرار می‌دهد، ادامه داد: این مرکز برای دیگر نیازهای کشور از جمله پشتیبانی از ذخیره اطلاعات کشوری نیز بخوبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.


وی با بیان اینکه در حال حاضر جهت کنترل ماهواره‌های بومی، ساختار منسجمی در ماهدشت کرج و قشم ایجاد شده است، افزود: در نظر داریم در آینده نیز دو مرکز در استان‌های خراسان و آذربایجان ایجاد کنیم.

 


صدر با اشاره به همکاری سازمان فضایی با مرکز همکاری‌های فضایی آسیا- اقیانوسیه اپسکو از دسترسی سریع به اطلاعات کامل تصاویر ماهواره‌ای در زمان بحران خبر داد و گفت: هنگام وقوع حوادث طبیعی، بلافاصله در چارچوب همکاری‌های بین المللی تصاویر ماهواره‌ای در اختیار ما قرار می‌گیرد.


معاون سازمان فضایی با تاکید بر اینکه اجازه دریافت تصاویر از کشورهای دارای ماهواره‌های سنجشی را داریم، افزود: تاکنون محدودیتی برای دریافت اطلاعات نداشته‌ایم.


به گفته صدر در حال حاضر از طریق ماهواره‌هایی که به صورت آزاد تصاویرشان در دسترس است، امکانات خوبی برای دریافت تصاویر ماهواره‌ای و ارائه به کاربران ایجاد شده و بسیاری از این تصاویر از طریق اینترنت قابل دسترسی است.


معاون سازمان فضایی ایران با تاکید بر پیگیری توسعه نرم‌افزارهای کاربردی جهت اهداف متفاوت توسط سازمان‌های بهره‌بردار، افزود: در این راستا نیازمند دو تحول در سازمان فضایی ایران و جامعه کاربران بودیم که در سازمان از یک سال و نیم پیش این تحول به وقوع پیوسته است و در جامعه کاربران نیز با ارائه زیرساخت‌های لازم و مشورت‌های مختلف، به دنبال ایجاد انگیزه هستیم تا هر یک به تولید نرم‌افزار کاربردی مجموعه خود اقدام کنند.

 

وی از کاهش قیمت تصاویر تا ابعاد یک متر خبر داد و یادآور شد: طبق مطالعات سازمان ملل 95درصد تصاویر ماهواره‌ای، هرگز پردازش نمی‌شود، از این رو، اتحادیه کشورهای اروپایی از طریق مجموعه ماهواره‌های سانتی‌نل (SENTINEL) که قرار است به 21 ماهواره برسد، اطلاعات تا ابعاد نیم متر را رایگان در اختیار کشورهای اتحادیه اروپا قرار می‌دهد و امکان دارد در آینده برای برخی کشورهای همکار نیز این امکان را فراهم کند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 4 بهمن 1395  7:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها