0

حكم بردن مادر به خانه سالمندان؟

taha_h
taha_h
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5282

حكم بردن مادر به خانه سالمندان؟

اگر مادر دلش می شکند (اذیت می شود) بردنش به خانه سالمندان جایز نیست و باید راه دیگری در پیش گیرد مثلا با ملاطفت با همسرش و حتی پیشنهاد مالی و تأمین حق نگهداری مادر و یا کار های جایگزین حتی المقدور از انجام این کار غیر شرعی که عواقب اخلاقی مهمی هم دارد صرف نظر نمایید .

این کار شما حرام نیست و شما حق دارید درخواست زندگی مستقلی نمایید .

اما آیا توجه دارید آن شوهری که با او می خواهید در زندگی مستقل، خوشبخت شوید توسط همین مادر به شما هدیه شده است . عذاب وجدانی که احتمالش را می دهید نشانه کار ناصحیحی است که در آستانه انجام آن هستید .

خیلی سخت نیست که لحظه ای فکر کنید خودتان مادر شده اید و تنها فرزند پسری را با زحمت بزرگ کرده اید و بعد که با خوشحالی او را در لباس دامادی دیده اید بیاید و به شما بگوید مادر! خانم من می خواهد زندگی مستقلی داشته باشد و الان می خواهم از شما جدا شوم . خدا حافظ !

چند روز قبل یعنی شب سیزده به در شاهد رفتار مادر و فرزندی بودم که مادر بخاطر دیدن فرزند به شهر مجاور رفته بود ! و چون فرصت زیادی نداشت و می خواست به مسافرت برود ، فقط یک شام می خواست منزل فرزندش بماند و تنها انتظارش این بود که فرزندش بگوید مادر حالا که خودت زحمت کشیدی و آمدی خودم پس از شام برای اینکه دیرت نشود تو را می رسانم . اما دریغ از یک تعارف خشک و خالی !

مادر برگشت و من هم همراهش بودم و شاهد اشک های حسرت آلود او ! هر چه اطرافیان می گفتند بابا اتفاقی نیفتاده یادش رفته چیزی نشده ! اما مادر می گفت شما مادر نیستید تا بفهمید او بخاطر اینکه خوشی اش بهم نخورد و فرصت تفریحش خراب نشود حتی تعارف هم به من نکرد ! من شاهد بودم که مادر می گفت خدایا ماشینش خراب شود و نتواند تفریح کند تا درد مرا بفهمد !

چند روز بعد خبر دار شدم روز سیزده به در که پسر رفته بود به تفریحش برسد چنان تصادفی کرد که تا هفته ها باید به دنبال تعمیر ماشینش بدود !

شرعا همسر نسبت به مراقبت از مادر شوهرش وظیفه ای ندارد. و شوهر نسبت به والدین همسرش. اما از نظر اخلاقی، کمک، همدردی، رفع نیازهای همنوع پسندیده است و در مورد خانواده همسر که انسان با آنها ارتباط محرمیت سببی و تنگاتنگ بر قرار می کند پسندیده تر است.

شوهر. زن و شوهر با پیوند زناشویی شبکه ارتباطی وسیعی را تشکیل می دهند و در واقع از نظر عاطفی هم علقه های آنها بیشتر می شود. هر یک از زن و شوهر نباید خانواده همسر خود را نادیده انگارد و در غم و شادی آنها باید شریک باشد. همسر ( چه زن و چه مرد) نمی تواند ادعا کند عاشق همسرش است ولی او را در تنگناها و مشکلات زندگی تنها راها کند. چون آنها(زن و شوهر) تنها نیستند بلکه مانند شاخ و برگ های درختی هستند که به ریشه ی خود( خانواده) متکی هستند. اگر ریشه ناشاد باشد شاخ و برگ هم پزمرده می شوند و بی نشاطی همسر به حکم مجالست بر همسر هم اثر مستقیم دارد. بنابراین باید برای رفع مشکل همسر که به نوعی مشکل خودمان هم هست تلاش کنیم.

منبع: t-pasokhgoo.ir

پنج شنبه 25 آذر 1395  9:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها