0

طرز تهیه حلوا ی سنتی با طعم عالی در نان میکادو

 
fatemehza
fatemehza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 3415
محل سکونت : اصفهان

طرز تهیه حلوا ی سنتی با طعم عالی در نان میکادو

 

طرز تهیه حلوا ی سنتی با طعم عالی در نان میکادو

 

 

خیلی ها مثل من عاشق حلوا هستن و اون رو به صورت تفننی در خانه درست میکنن. خیلی هام گذرشون به حلوا نمی افته، مگر در روضه ها و مراسمات مذهبی. در هر دو صورت این روزها بیشتر به حلوا برمیخوریم. به همین منظور در این مطلب طرز تهیه حلوا رو میگم.

قبلا در مطلبی حلوای هویج رو توضیح دادیم. در این مطلب به حلوایی که سنتی هست و از بچگی خوردیم میذارم که در نان میکادو قرار داده میشه.

حلوا

حلوا

مواد لازم برای تهیه حلوا

 • آرد سفید دو لیوان
 • روغن مایع یک تا یک و نیم لیوان
 • شکر یک و نیم لیوان
 • آب دو لیوان
 • گلاب نصف لیوان
 • زعفران دم کرده غلیظ به مقدار دلخواه
 • پودر هل کمی
 • نمک کمی
 • نان میکادو

   

  حلوا

  حلوا

طرز تهیه حلوا

قبل از هرچیز آرد رو الک میکنیم و در ماهیتابه ی کاملا خشک روی حرارت میذاریم. آرد باید کاملا تفت بخوره و تغییر رنگ جزیی بده. در حین اینکه آرد رو تفت میدیم باید آب و شکر رو روی حرارت بذاریم تا شهد رو تهیه کنیم.  بعد از به جوش آمدن آب باید باز هم روی حرارت بمونه تا قوام پیدا کنه و مهمتر اینکه باید داغ در حلوا استفاده بشه. تفت دادن آرد باید به حدی باشه که بوی خامیش گرفته شده باشه و رنگش کمی طلایی بشه. اگر زیاد روی حرارت بمونه میسوزه. وقتی به مقدار کافی تفت خورد روغن رو اضافه میکنیم. روغن رو باید خودتون ببینید چقدرش کافیه. کم کم اضافه کنید و هم بزنید.

وقتی که تمام آرد با روغن مخلوط شد و کمی نرم بود روغنش کافیه. اگر از مقدار تفت دادن حلواتون ناراضی بودید میتونید با روغن هم کمی تفتش بدید. در این مرحله محلول زعفران و گلاب و پودر هل رو به شهد اضافه میکنیم. آرد رو از روی حرارت بر میداریم و شهد رو در اون میریزیم و هم میزنیم. اونقدر هم میزنیم تا کاملا یک دست بشه. توصیه ام اینه که شهد رو به یکباره اضافه نکنید تا حلوای رقیقی به دست نیاد. در سه مرحله اضافه کنید و شلی و یا سفتیش رو بسنجید.

نکات و فوت و فن حلوا

فوت و فن حلوا کاملا با تجربه به دست میاد. ولی نکات اصلی اینه که شهد قوام کافی داشته باشه. آرد خوب تفت بخوره، اونقدری که نه بوی خامی بده و نه بوی سوختگی.

نکته دیگه ای که باید بگم در مورد زعفرانه که خیلی خوش عطر و طعم و مزه میکندش. ولی اگر برای نذری بود و از تهیه مقدار زیاد زعفران معذور بودید، هیچ مشکلی پیش نمیاد که مقدار کمی از زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه رو حتما در آرد و روغن در حال تفت اضافه کنید تا بوی اون گرفته بشه. حتما هم از کمتزین مقدار ممکن استفاده کنید چون زعفران در حلوا چیز دیگه ای میشه.

نمک رو هم دلخواهیه. من ترجیح میدم مقدار خیلی کمی نمک به حلوا اضافه کنم. حلوای بدون نمک انگار برای من یه چیزی کم داشته باشه.

حلوا در نان میکادو

حلوا در نان میکادو

 

نکته اینه که حلوا بهتره مقدار خیلی کمی شل تر از حالت معمولی باشه تا راحتتر روی نان پخش بشه. حدود دو سانتیمتر از انتهای نان رو حلوا  پهن نکنید تا وقتی که رول می کنید حلوا بیرون نریزه. بعد هم با کارد تیز برش بزنید. حتما تیز باشه تا برش هاتون خراب نشه.

 

 

چهارشنبه 24 آذر 1395  7:38 PM
تشکرات از این پست
nargesza
دسترسی سریع به انجمن ها