0

آموزش اعداد به کودک

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

آموزش اعداد به کودک

 
 
 
 
در رابطه با آموزش اعداد به کودکان نوپا، روش تقریبا مشابهی بر پایه بازی وجود دارد. این روش ها همگی در جهت افزایش هوشیاری کودک نسبت به چیزهای اطرافش می باشد.
 
مراحل و گام ها
1. به کودکتان در حین بازی کردن به دقت نگاه کنید: بعد از مدتی متوجه خواهید شد که او شروع به تشخیص تفاوت میان اسباب بازی ها و همچنین رنگ ها ، سایز ها و شکل های متفاوت لوازم منزل می نماید. موقعیت های مناسب را برای توضیح هر یک از اعداد به کودک ، به چنگ آورده و در مورد آنها با او صحبت کنید.
 
2. یک پوستر از اعداد 1 تا 10 درست کنید. آن را با چسب روی دیوار اتاقی که کودکتان اغلب اوقات در آن بازی می کند ، بچسبانید. هر وقت که دیدید او توجهش نسبت به عددی جلب شده است ، با مراجعه به این پوستر ، درباره ی آن عدد به او توضیح دهید.
 
مثلا به او بگویید : (( ببین ، این جا دو  تا جعبه است و این جا ، سه تا فنجان آبی است . آیا در این جا یک جوراب قرمز می بینی؟ )) و در این حین به پوستر اشاره کرده و عددی را که در حال صحبت درباره ی آن هستید به کودک نشان دهید.
 
3. هر وقت که با کودکتان هستید یا با او بازی می کنید ، با صدای بلند اعداد را برای او بشمارید . زمانی که در حال چیدن اسباب بازی ها روی هم هستید ، آن ها موسیقی را با صدای بلند شمارش کنید . اگر در حال نواختن موسیقی هستید ، فواصل موسیقی را با صدای بلند برای او بشمارید. و یا حتی در حین کشمش خوردن ، تعداد آنها را هر بار که یکی از آنها را در دهان تان می گذارید ، بشمارید.
 
4. در حمام نیز میتوانید با هم انواع بازی با اعداد را انجام دهید. از یک ظرف پلاستیکی و ملاقه یا بیلچه کوچک استفاده کرده و سطل را به وسیله آن ها از آب پر کنید ، هر بار که به کمک ملاقه یا بیلچه آب را در داخل سطل می ریزید ، با صدای بلند بشمارید. با کف ، حباب درست کنید و تعداد حباب ها را بشمارید. در حالی که انگشت های دست و پای کودکتان را می شویید ، تعداد آنها را بشمارید.
 
5. در هنگام رانندگی، خرید کردن و قدم زدن با کودکتان ، هر وقت که به عددی برخوردید که در جایی نوشته شده ، آن را به او نشان دهید. با کمی دقت می توانید اعداد را در بیرون از خانه ، در هر کجا پیدا کنید و به کودکتان نشان دهید. اگر او نیز همین عمل را انجام داد ، حتما تشویقش کنید.
 
6. اسباب بازی هایی را برای او بخرید که رویشان عدد نوشته شده باشد. انواع پازل ها ، تلفن های اسباب بازی ، قالیچه های کوچک مخصوص بازی بچه ها ، کتاب ها و لوازم دیگری مانند این ها ، برای یادگیری اعداد بسیار مناسب هستند.
 
در هنگام خرید اسباب بازی برای او علاوه بر جنبه سرگرمی به جنبه های آموزشی نیز توجه کنید. اسباب بازی هایی که کودک میتواند شکل و خمیدگی های اعداد را بر روی آنها لمس نماید ، میتوانند در شناخت تفاوت میان اعداد مختلف بسیار مفید باشند.
 
7. در مورد اعداد نوشته شده بر روی اسباب بازی ها ، به او توضیح دهید و یا حتی میتوانید یک بازی خیلی ساده و ابتکاری با آنها انجام دهید. مثلا با یک تکه ابر شکل اعداد مختلف را درآورید. آن را بالا بیندازید و با صدایی بلند نام آن عدد را فریاد بزنید. هر عمل شما که باعث جلب توجه کودک به تفاوت میان اعداد گردد ، قدرت تشخیص او را در تمایز میان اعداد بالا برده و به آن سرعت می بخشد.
 
توصیه های مفید
تلاش کودکتان را در شمارش و یادگیری اعداد به هر طریق مورد تشویق قرار دهید. به خاطر داشته باشید که او در حال یادگیری مهارتی جدید است . بر روی اشتباهاتش تکیه نکنید و از او خرده نگیرید.
 
می توانید از نوارهای ویدئویی آموزش اعداد برای کودکتان استفاه کنید. بعضی از آنها واقعا برای یادگیری عالی هستند.
 
در حین نقاشی و یا رنگ آمیزی ، با رنگ شکل اعداد را برای کودکتان بکشید و نام آن عدد را برای او بگویید.
 
اگر کودک ، عددی را تشخیص داد اما اسم آن را اشتباه گفت ، گفته ی او را تصحیح کنید. میتوانید از جملاتی نظیر (( بله ، من یک 4 می بینم . ( نه آن عددی را که کودک به آن اشاره کرد) تو خیلی خوب اعداد را پیدا کرده و به آنها اشاره می کنی)) استفاده کنید.
کودک شما برای مدت طولانی نمیتواند حواسش را بر روی چیزی متمرکز کند. اگر می بینید که پس از مدتی ، میخواهد به سمت چیز دیگری برود و دیگر حواسش پیش شما نیست ، او را مجبور به ماندن و ادامه ی بازی نکنید.
 
سعی کنید همیشه در حین بازی کردن با او ، کودک را درگیر آموزش نکنید. اگر او را مجبور به نشستن و گوش دادن به آموزش اعداد کنید ، فقط باعث کلافگی خود و کودک خواهید شد.
اگر می بینید در هنگام ارتباط برقرار کردن با کودک ، او بیش از حد بی قراری می کند و یا خیلی زود عصبانی و کلافه می شود ، بهتر است با پزشک کودکتان در این زمینه مشورت نمایید.
 
برای آموزش مفاهیم پایه ای ریاضی به کودک ، از عروسک های نسبتا بزرگ پلاستیکی با رنگ های جذاب و گیرا استفاده کنید. این گونه اسباب بازی ها با شکل های حیوانات مختلف ، بهترین وسیله برای سرگرمی و یادگیری هستند.
منبع:کودک آنلاین
 

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

دوشنبه 22 آذر 1395  10:40 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها