0

ترامپ تهدید کرد: به سیاست «چین واحد» پایان می دهم

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ترامپ تهدید کرد: به سیاست «چین واحد» پایان می دهم

ترامپ تهدید کرد: به سیاست «چین واحد» پایان می دهم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های چین، تهدید کرد که ممکن است به سیاست «چین واحد» پایان دهد.

ترامپ تهدید کرد: به سیاست «چین واحد» پایان می دهمبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا امروز در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز در اظهاراتی که می ‌تواند جنجال‌آفرین باشد، رسما اعلام کرد ممکن است دولت او به سیاست دیرینه «چین واحد» پایان دهد.

آمریکا از سال 1979 سیاست خود در قبال مناقشه چین را تغییر داد و تایوان را بخشی از «چین واحد» اعلام کرد. سران دو کشور از آن زمان گفتگو یا دیداری نداشته ‌اند، اما ترامپ اخیرا در اقدامی که واکنش منفی پکن را برانگیخت، تلفنی با رئیس‌جمهور تایوان صحبت کرد.

ترامپ افزود: من سیاست "چین واحد" را کاملا درک می‌کنم، اما نمی‌دانم چرا باید به این سیاست پایبند باشیم، مگر آنکه با چین در مورد موضوعات مختلف از جمله تجارت، معامله ‌ای انجام دهیم.
 
 ترامپ در مصاحبه امروز خود به شدت از سیاست‌های پکن از جمله کاهش ارزش پول، مناقشه دریای چین جنوبی و مسئله برنامه اتمی کره شمالی انتقاد کرد و گفت: برای پاسخ دادن به تلفن رئیس‌جمهور تایوان نیازی به کسب اجازه از چین ندارد.

وی گفت: نمی‌خواهم چین به من دیکته کند که باید چه کنم، این تماسی بود که با من گرفته شد و تماس خیلی خوبی هم بود. چرا یک کشور دیگر باید بتواند به من بگوید که من نمی‌توانم به یک تماس پاسخ دهم.

او واکنش مقامات چینی در قبال این مکالمه تلفنی را هم «بی‌احترامی» به آمریکا توصیف کرد.

حاکمان کنونی تایوان وارثان حکومت چین در دوران پیش از انقلاب مائو هستند و همچنان خود را محق بازگشت به قدرت می‌دانند. چین که این ادعا را رد می‌کند، نسبت به هرگونه تماس سران کشورهای خارجی با حکومت تایوان حساس است.انتهای پیام/

یک شنبه 21 آذر 1395  10:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها