0

وقف‌ های جالب / وقف مجازی

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

وقف‌ های جالب / وقف مجازی

امینانه نوشت:

 

وقف پر طاووس، سایت اینترنتی، یک فنجان آب، یک درخت انار و ... از جمله وقف های جالبی است که افراد دوست دارند علت وقف آنها را بدانند.
 

به گزارش فرهنگ نیوز؛ وقف پر طاووس، سایت اینترنتی، یک فنجان آب، یک درخت انار و ... از جمله وقف های جالبی است که افراد دوست دارند علت وقف آنها را بدانند.

وقف از باسابقه ترین میراث ارزشمند اسلامی است که از صدر اسلام تاکنون در همه جوامع مسلمان به شدت مورد توجه بوده است و به رغم همه فراز و نشیب ها، حوادث، دگرگونی ها و تلاطم هایی که در عمر طولانی خود با آنها دست به گریبان هستیم، دستاوردها و آثار بسیار ارزشمند و مؤثری در زمینه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... برجای گذاشته است و همچنان می تواند به عنوان یکی از مؤثرترین حکم الهی در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در جوامع اسلامی مطرح باشد.

در آیاتی از قرآن کریم، هدف انفاق و گرفتن صدقه، تزکیه نفس و رسیدن به «برّ» و نیکی ذکر شده است.

خداوند در آیه 29 سوره آل عمران می فرماید: هرگز به مقام نیکوکاران (و خاصان خدا) نخواهید رسید مگر آن که، از آنچه دوست می دارید (و بسیار محبوب است) انفاق کنید.

شأن نزول این آیه وقف و صدقه است. با نزول این آیه، کسانی چون «ابوطلحه انصاری» به فکر صدقه دادن و وقف کردن بهترین اموال خود افتادند. این آیه، راه رسیدن به «بر» را، انفاق چیزهایی دانسته که مورد علاقه و محبت انسان است و روشن است که «بر» چه به معنای ثواب از جانب خدا و یا انجام فعل خیری که پاداش الهی را به دنبال دارد، مصداق اصلی و حقیقی آن، قرب الهی و سعادت و کمال ابدی انسان خواهد بود.

بخش عمده نیاتی که واقفان دوراندیش و نیکوکار در طول تاریخ وقف در نظر گرفته اند به رفاه عمومی، فقرزدایی و عدالت اجتماعی مربوط می شود.

اگر ما نگاهی هر چند گذرا، به تاریخ وقف و مضمون وقف نامه ها بیاندازیم به خوبی در می یابیم که واقفان خیر و دوراندیش تمام زوایا و جوانب نیازها را در نظر گرفته اند.

این گزارش قصد دارد، وقف های جالب و یا نیات شگفت انگیز واقفان خیر و نیک اندیش کشور که نشان از خیرخواهی مردم عزیز و مسلمان ایران اسلامی است را بازخوانی کند:

اولین وقف سایبری جهان

یکی از جالب ترین وقف های مبتکرانه سال گذشته وقف مجازی یا وقف سایبری است که برای نخستین بار توسط مرتضی میرسراجی متولد سال 1358 انجام شده است.

درآمد این موقوفه، جوایز، هدایا، حمایت های مالی و غیره به برگزیدگان وبسایت که منتخب هیأت داوری هستند اختصاص داده می شود.

این وقف منفعتی و عام است و نخستین وقف سایبری جهان لقب گرفته است.

در وب سایت «الخیرات» سعی بر این است تا کارهایی که عیار 24 دارند و «ترین» و خوب محسوب می شوند به مردم معرفی شوند. در حال حاضر حدود 75 وقف جالب، از نظر نوع و عواید، برای معرفی در این وبسایت قرار گرفته است.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 20 آذر 1395  3:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها