0

گیاهان نیز مانند حیوانات می‌توانند شرطی شوند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

گیاهان نیز مانند حیوانات می‌توانند شرطی شوند

گیاهان نیز مانند حیوانات می‌توانند شرطی شوند

خبرگزاری فارس: گیاهان نیز مانند حیوانات می‌توانند شرطی شوند

محققان دانشگاه استرالیای غربی نشان دادند که گیاهان هم می‌توانند با روش شرطی شدن، رفتارهای مختلف را یاد بگیرند.

به گزارش خبرنگار گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، «شرطی شدن کلاسیک» یا «شرطی شدن واکنشی» نوعی از یادگیری محسوب می‌شود که «ایوان پاولوف» برای نخستین بار آن را روی سگ‌ها انجام داد تا یکی از بزرگترین تحولات علمی در تاریخ را رقم بزند.

هم‌اکنون محققان دانشگاه استرالیای غربی (UWA) نشان دادند که گیاهان هم می‌توانند با همین روش آزمایش رفتارهای مختلف را یاد بگیرند.

دانشمندان برای انجام بررسی‌های خود دانه‌های گیاه را در یک مارپیچ که شبیه حرف انگلیسی Y طراحی شده بود، قرار دادند. در این فرآیند گیاهان شرطی شدند تا خود را به سمتی که از طریق یک پنکه باد می‌وزد برچرخانند. بیشتر گیاهان با این فرآیند سعی کردند که پس از رسیدن به منبع باد،‌ نور را پیدا کنند.

گیاهان نیز مانند حیوانات می‌توانند شرطی شوند

در آزمایش مذکور دانه نخود در پایین فضایی که به شرکت Y طراحی شده بود قرار گرفت و بین 5 تا 8 روز نخست، هر دانه به مدت هشت ساعت در روز در معرض نور قرار گرفت و 16 ساعت در تاریکی به سر برد. سپس دانه‌ها به دو دسته تقسیم شدند که یک گروه، از یک سمت در معرض نور و باد قرار داشت و گروه دیگر فقط از همان سمت با باد در تماس بود.

در طول آزمایشی که سه روز به طول انجامید، گیاهان شرطی شدند تا با رسیدن به باد، سعی کنند منبع نور را برای ادامه حیات خود پیدا کنند.

انتهای پیام /

 
 
شنبه 20 آذر 1395  2:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها