0

طراحی سایت با PHP یا ASP.NET بهتر است؟ مقایسه کامل PHP وASP.NET با یکدیگر

 
parswebdesign
parswebdesign
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : آبان 1395 
تعداد پست ها : 4

طراحی سایت با PHP یا ASP.NET بهتر است؟ مقایسه کامل PHP وASP.NET با یکدیگر

طراحی سایت با PHP یا ASP.NET بهتر است؟ مقایسه کامل PHP وASP.NET با یکدیگر

مقایسه php و تکنولوژی های .net یکی از قدیمی ترین مقایسه ها و شاید یکی از جذاب ترین مقایسه های زبان های برنامه نویسی است که در هر دو طرف برنامه نویسان متعصب خود را نیز دارد. این بحث در واقع ادامه مقایسه php با asp می باشد که امروز زبان asp جای خود را به تکنولوژی asp.net داده است اما همچنان این مقایسه ها ادامه دارد.


در این مقایسه قصد داریم از جهات مختلفی این دو زبان را مقایسه کنیم.
1- موقعیت های شغلی
شاید برای شما بسیار مهم است که کدام یک از این دو زبان بازار کار بهتری دارد؟ اگر نگاهی به آگهی های استخدام برنامه نویس نگاه کنیم می بینیم که برتری با php است هرچند که به این معنی نیست که بازار کار برای asp.net بدتر است!
در واقع اکثر سازمان های دولتی و شرکت های شبه دولتی با تکنولوژی asp.net کار می کنند و بازار کار این بازار تقریبا در انحصار asp.net می باشد. برنامه نویس های php بخش اعظمی از شرکت های خصوصی و استارت آپ ها را تشکیل می دهند.
اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم بازار کار برنامه نویسان php بیشتر اما دستمزد برنامه نویسان .net بیشتر است!
2- سرعت یادگیری
.net یک زبان نیست بلکه یک تکنولوژی است که با زبان های بسیاری می توان در آن برنامه نویسی کرد. یکی از محبوب ترین آنها زبان برنامه نویسی c# می باشد. برای مقایسه با زبان php در واقع آن را با c# مقایسه خواهیم کرد.
هردو زبان از خانواده c هستند و تقریبا سینتکس مشابهی برخوردار هستند و اگر شما قبلا به یکی از زبان های خانواده c مانند c, c++, java آشنایی دارید یادگیری این زبان ها برای شما آسان خواهد بود.
زبان برنامه نویسی php یک زبان بسیار ساده است که منحصرا برای وب ساخته شده است اما زبان c# می تواند علاوه بر وب در اپلیکیشن های تحت ویندوز نیز مورد استفاده قرار گیرد.
3- پلتفرم
php می تواند هم برروی ویندوز و هم برروی لینوکس اجرا شود اما بیشترین کارایی آن برروی سرورهای لینوکس است. برای برنامه نویسی و توسعه آن نیازی به لینوکس ندارید و می توانید آن را به سادگی برروی ویندوز و مک اجرا کنید.
asp.net صرفا برروی ویندوز اجرا می شود هرچند تلاش هایی برای اجرای آن برروی لینوکس انجام شده اما این تلاش ها ناموفق بوده است و با توجه به امکاناتی که ویندوز برای .net فراهم دیده است، عاقلانه نیست آن را برروی لینوکس اجرا کرد!
4- هزینه
php و سرور های لینوکس به صورت پیش فرض رایگان هستند و بنابراین هاست های php نیز ارزان تر از هاست های ویندوزی هستند. php به صورت کاملا رایگان و کدباز ارائه می شود .
asp.net اخیرا به صورت کدباز ارائه شده است اما سرورهای ویندوزی دارای لایسنس هستند و باید برای هر سیستم عامل مبلغی را پرداخت کرد که این مورد باعث افزایش هزینه ها شده است و بنابراین هاست های ویندوز هزینه بیشتری نسبت هاست های لینوکس دارند.
در کل توسعه و اجرا پروژه ها با php ارزان تر خواهد بود.
5- امنیت
امنیت یک مقوله پیچیده در وب است که لایه های مختلفی دارد. اگر بخواهیم امنیت این دو زبان را مقایسه کنیم در واقع باید از لحاظ کدهایی که برنامه نویسان آن را نوشته اند مقایسه کنیم. به صورت پیش فرض .net با توجه به تمهیداتی که اندیشیده از نرم افزارهای php امن تر است اما به این معنا نیست که php امنیت پایین تری دارد بلکه به صورت پیش فرض برنامه های .net از امنیت بهتری برخورد هستند.
6- پایگاه داده
به صورت پیش فرض php همراه با پایگاه داده mysql اجرا می شود و asp.net هم از پایگاه داده SQL Server استفاده می کند. هر دو این این پایگاه های داده از قدرت و کیفیت مناسبی بهره می برند و می توانند داده های در مقیاس متوسط را به خوبی پاسخگو باشند.
7- ابزارهای توسعه و کدنویسی
php دارای ابزارها و ویرایشگرهای بسیاری می باشد و شما برای توسعه و کدنویسی خود می توانید از نرم افزارهای بسیاری استفاده کنید. مهم ترین IDE و ویرایشگرها عبارتند از: phpstrom, sublime, netbeans, adobe dreamviewer, notepad++ ,... می باشد. برای ساخت یک برنامه با php حتی می توان از ادیتور ساده notepad در ویندوز استفاده کرد و هیچ محدودیتی برای ساخت برنامه در php وجود ندارد.
مهم ترین ابزار ساخت برنامه های .net نرم افزار visual studio می باشد و تقریبا 99% از این نرم افزار استفاده می کنند!
8- سهولت استفاده
برای اجرای php شما کافی است یکی از نرم افزارهای LAMP را نصب کنید. LAMP به معنای Linux Apache Mysql Php است. یکی از بهترین های آن نرم افزار xampp است که همه آن ها را با یک کلیک برروی سیستم عامل شما نصب خواهد کرد. برای کدنویسی php حتی می توان از یک ادیتور ساده متنی مانند notepad استفاده کرد.
برای اجرای asp.net و توسعه آن نیاز به مجموعه نرم افزاری visual studio است که برای اجرای آن نیاز به یک کامپیوتر قدرتمند دارید تا بتوانید به راحتی از این مجموعه استفاده کنید.
9- سرعت اجرا
php با توجه به استفاده از سرورهای لینوکسی و همچنین موتور تفسیری php به صورت پیش فرض سرعت بیشتری از .net داراست. امروزه بیش از 70% سرورهای دنیا لینوکس هستند و این سیستم عامل در برابر ویندوز بسیار قدرتمند تر، سریعتر و پایدار تر است.
نرم افزارهای asp.net به صورت کامپایل شده سمت سرور اجرا می شوند و شاید به نظر برسد که سرعت نرم افزارهای کامپایل شده بیشتر از نرم افزارهای مفسری است اما در واقع به این شکل نیست و عوامل زیادی در سرعت تاثیر گذار هستند که باعث شده اند با اطمینان نمی توان گفت سرعت یکی بیشتر از دیگری است.
10 - محبوبیت
برای پی بردن به اینکه کدام یک محبوب تر هستند کافی است بدانیم وردپرس و جوملا با php نوشته شده اند و اکثر اسکریپت های تحت وب معروف به این زبان برنامه نویسی نوشته شده اند مانند ipb, vbulletin, wordpress, joomla, whmcs and etc

جمع بندی
با توجه به موارد بالا می توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم:
php یک زبان متن باز، رایگان و سریع است که به سرعت فرا گرفته می شود و امروز اکثر نرم افزارهای تجاری مهم از آن استفاده می کنند. php یک زبان اسکریپتی است که هدف آن نرم افزارهای تحت وب است. مقیاس این زبان را می توان برای نرم افزارهای کوچک و متوسط در نظر گرفت.
asp.net یک زبان جدید و کاملا شی گراست که می تواند هم تحت وب و هم تحت سیستم عامل توسط آن برنامه نوشت. این زبان برای مقیاس متوسط و بزرگ مناسب است.
منبع : طراحی سایت پارس وب دیزاین

پارس وب دیزاین ارائه دهنده خدمات طراحی سایت

جمعه 19 آذر 1395  10:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها