0

ذات خداوند به چه معنا است، و وجود خدا عین ذات او است، یعنی چه؟

 
taha_h
taha_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 5282
محل سکونت : تهران

ذات خداوند به چه معنا است، و وجود خدا عین ذات او است، یعنی چه؟

مقصود از ذات خداوند، گاهی باطن و کنه ذات است که در این صورت باید گفته شود: باطن و کنه ذات خداوند بر همه پوشیده است و فردی جز خود خداوند از آن خبر ندارد، به بیان امام باقر(ع) هر آنچه انسان می‌اندیشد مخلوق انسان و به خود او بر می‌گردد.[1] اما گاهی منظور از ذات خداوند اصل وجود و واقعیت داشتن خداوند است که در مباحث اثبات اصل وجود خدا و مبحث صفات خداوند مطرح می‌شود، در این صورت مفهوم ذات خداوند نزد همگان روشن و مکشوف است. برای اطلاع بیشتر رجوع شود به: پاسخ 479(شناخت خدا) و 98(امکان شناخت خدا).

اما منظور از این‌که وجود خدا عین ذات خدا است، این است که ذات خداوند عین واقعیت و خود واقعیت است؛ البته در مورد وجود نیز حکیمان بر این باورند که مفهوم وجود از بدیهی‌ترین مفاهیم است؛ اما حقیقت و کنه وجود از ناشناخته‌ترین مفاهیم است.[2]
 
 
 
 
 
 

[1]. «كلما ميزتموه بأوهامكم في أدق معانيه مخلوق مصنوع مثلكم مردود إليكم»‏. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 66، ص 293، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق.
[2]. سبزوارى، ملاهادی، شرح المنظومة، ج 2، ص 59، نشر ناب، تهران، چاپ اول، 1369ش. «مفهومه من أعرف الأشياء* و كنهه في غاية الخفاء».

 

 

 

 

 

منبع: http://www.islamquest.net/fa/archive/question/az21881

دوشنبه 15 آذر 1395  8:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها