0

آموختن دانش و فن‌آوری برای دنیا و آخرت ما چه منفعتی دارد؟

 
taha_h
taha_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 5282
محل سکونت : تهران

آموختن دانش و فن‌آوری برای دنیا و آخرت ما چه منفعتی دارد؟

دین اسلام، فراگیری علم و دانش را عاملی برای رشد، پویایی و تعالی جامعه برشمرده است. از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است: علم و دانش را جست‌‌وجو کنید، اگر چه در چین(دورترین نقطه عالم) باشد؛ چرا که دست‌‌یابی به دانش بر هر مسلمانی واجب است.[1]

خدمتی که فن‌آوری در دنیای امروز به بشر چه زندگی مادی و چه فکری و فرهنگی کرده، بر کسی پوشیده نیست. علم و فن‌آوری در بخش پزشکی خدمات ارزش‌مندی در بهداشت و درمان انجام داده است، همین که امروز شما با کیلومترها فاصله از راه همین اینترنت می‌توانید به نیازهای فکری و فرهنگی خود برسید، حکایت از منفعت انکار ناپذیر علم و دانش به زندگی بشر دارد.

همین علم و دانش دنیایی، اگر با انگیزه الهی باشد، منفعت معنوی آن نیز نصیب انسان خواهد شد؛ لذا انسان برای زندگی خود نیاز به دانش و توسعه آن دارد، و فایده آن برای دنیای انسان روشن‌تر از آن است که نیاز به برهان و استدلال داشته باشد. هر علم و دانش و فعالیتی که انسان را از خدا باز ندارد، و موجب تسهیل و آسایش در زندگی شود، از دیدگاه اسلام پذیرفته شده است.

قرآن کریم می‌فرماید: «وَ لَقَدْ آتَيْنا داوُدَ مِنَّا فَضْلاً يا جِبالُ أَوِّبي‏ مَعَهُ وَ الطَّيْرَ وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَديدَ* أَنِ اعْمَلْ سابِغاتٍ وَ قَدِّرْ فِي السَّرْدِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً إِنِّي بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ»؛[2] و ما به داوود از سوى خود فضيلتى بزرگ بخشيديم (ما به كوه‌‏ها و پرندگان گفتيم:) اى كوه‌‏ها و اى پرندگان! با او هم‌‏آواز شويد و همراه او تسبيح خدا گوييد! و آهن را براى او نرم كرديم. (و به او گفتيم:) زره‌‏هاى كامل و فراخ بساز، و حلقه‌‏ها را به اندازه و متناسب كن! و عمل صالح بجا آوريد كه من به آنچه انجام می‌دهيد بينا هستم!
 

برای آگاهی بیشتر:

آیات علم در قرآن، ۳۶۵۱
علم خدا و دانش روز مثل هواشناسي و سونوگرافي، ۳۲۶۱
 
 
 
 
 
 

[1] طبرسى، على بن حسن‏، مشكاة الأنوار في غرر الأخبار، ص 135، المكتبة الحيدرية، نجف، چاپ دوم، 1385 ق، 1965 م، 1344ش.‏ «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص)‏ اطْلُبُوا الْعِلْمَ‏ وَ لَوْ بِالصِّينِ فَإِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِم‏».
[2]. سبأ، 10 – 11.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.islamquest.net/fa/archive/question/id21985

دوشنبه 15 آذر 1395  1:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها