0

زندگی شخصی سرآشپز فرانسوی مسابقه دستپخت : فرانسوا حسین

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

زندگی شخصی سرآشپز فرانسوی مسابقه دستپخت : فرانسوا حسین

فرانسوا حسین

کار او آن قدر شاخص و جذاب است که بیننده منتظر شنیدن نظر کارشناسی اش درباره غذای شرکت کننده ها می ماند.

 از همان وقتی که مخاطبان تلویزیون چشمشان به برنامه «دستپخت» افتاد، یکی از داوران مسابقه به شدت نظرشان را به خود جلب کرد؛ داوری که برخلاف بقیه داوران برنامه، با شرکت کنندگان شوخی می کرد و وقتی هیجان زده می شد، با صدای بلند از غذا تعریف می کرد.

«فرانسوا حسین»، سرآشپز باسابقه فرانسوی، حالا حسابی دیده شده و با شوخی ها و فارسی حرف زدن های شیرینش جای خودش را بین بیننده های ایرانی باز کرده است. کار او آن قدر شاخص و جذاب است که بیننده منتظر شنیدن نظر کارشناسی اش درباره غذای شرکت کننده ها می ماند.

با فرانسوا در پشت صحنه برنامه دستپخت گفت و گو کردیم. در حالی که او داشت آماده می شد غذاهای شرکت کننده ها را به شیوه خاص خودش داوری کند: شیوه ای که یک قاشق از غذا را جلوی بینی اش می گیرد تا بوی غذا به وجودش رسوخ کند و درواقع با غذا ارتباط بگیرد. گفت و گوی ما را با این مرد خوشمزه و شیرین در ادامه می خوانید.


خودتان را معرفی کنید.

من فرانسوا هستم، اهل فرانسه، به زودی 56 ساله می شوم. من در لوکزامبوگ، بلژیک، آلمان و فرانسه به عنوان سرآشپز کار کرده ام. در لوکزامبورگ در آشپزخانه دولتی کار می کردم و مدیر آشپزخانه ای در یکی از بانک های بزرگ لوکزامبورگ بودم. در حال حاضر بیش از 25 سال است که در زمینه آشپزی تجربه دارم و با سرآشپزها و رستوران های بزرگ اروپا در ارتباط کاری هستم. خانواده فرانسوی من در شهر «مس» فرانسه زندگی می کنند، اما خودم سه سال است در ایران با یک خانم شیرازی ازدواج کرده ام و برای زندگی به ایران آمده ام.

داستان ازدواجتان را برایمان بگویید.

من 4 سال پیش برای کار به ایران آمدم و بعد از حدود 2م اه کار یک ایده ای در ذهنم داشتم که دوباره به ایران برگردم. به ایران برگشتم، ولی نه برای ازدواج، بلکه برای کار آشپزی و تحقیق درباره غذا و مواد غذایی ایرانی، اما ناگهان یک همسر در اینجا پیدا کردم! (می خندد)

ما ایرانی ها به مهمان نواز بودن معروف هستیم. رفتار ایرانی ها با شما چطور است؟

مردم ایران با مردم جاهای دیگر دنیا خیلی متفاوت هستند. همیشه مرا با آغوش باز می پذیرند و من همیشه درست و سرجای خودم قرار می گیرم. همیشه به من احترام می گذارند و البته من هم متقابلا برایشان احترام زیادی قائل هستم.

زندگی در ایران را دوست دارید؟

برای من آسان است. اگر بخواهم با شما شفاف باشم، قبل از اینکه کاملا به ایران بیایم، فکر نمی کردم بتوانم اینجا زندگی کنم؛ چون نمی دانستم ایرانی ها چه مردیم هستند؛ اما الان 4 سال است که اینجا هستم و تمام افکارم عوض شده، به خاطر اینکه من ایرانی ها را خیلی خوب می شناسم و نسبت به کشورشان شناخت کافی دارم. من درواقع با غذاهایتان به خوبی آشنا هستم و دوستان خیلی خوبی هم در اینجا دارم. نمی خواهم بگویم زندگی زیباست و همه چیز ایده آل است و...، ولی به طور کلی در اینجا احساس خوبی دارم.

با ترافیک مشکلی ندارید؟

(می خندد) خیلی سخت و وحشتناک نیست. همه جا الان همین طور شده. در فرانسه، آلمان، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا ترافیک هست و این مشکل تنها به ایران اختصاص ندارد.

 

نظرتان در مورد غذاهای ایرانی چیست؟

من یک مشکلی دارم که حدود دو ماه پیش بیماری قلبی پیدا کردم و عمل جراحی انجام دادم. به خاطر اینکه من خیلی قند و شکر و روغن استفاده می کردم. متاسفم که باید بگویم شما خیلی غذاهای پرروغن و شیرین استفاده می کنید یا مثلا نوشابه خیلی زیاد مصرف می کنید.

من هم در گذشته خیلی نوشابه های گازدار و شکر و... استفاده می کردم و به همین دلیل هم مشکل قلبی پیدا کردم؛ البته من به اینجا نیامده ام که دستورات غذایی را تغییر بدهم، اما با سامان گلریز، سرآشپز معروف ایرانی، داریم غذاهای ایرانی را به سمتی می بریم که نمک و روغن کمتری داشته باشند، چون این امکان وجود دارد که مزه دلخواه را با نمک و روغن کمتر داشته باشید.

غذاهای ایرانی از لحاظ مزه چطور هستند؟

بعضی از غذاهای ایرانی را خیلی دوست دارم، چون خیلی به فرهنگ غذایی مدیترانه ای نزدیک است و در آشپزی ایرانی دقیقا همان سبزیجات آشپزی مدیترانه ای استفاده می شود. من میرزاقاسمی را خیلی دوست دارم؛ چون یک غذای اسپانیای هست که دستور تهیه اش خیلی به میرزاقاسمی شبیه است، اما مزه اش کاملا فرق می کند.

 ولی برای من خیلی جالب است که شما همه سبزیجات را با هم مخلوط می کنید، چون در فرانسه این طور نیست و هر سبزی مجاز و برای منظور خاصی استفاده می شود. یک سبزی برای ماهی است، یک سبزی خاص برای گوشت است و... ولی شما در اینجا همه سبزیجات را با هم مخلوط می کنید و یک مزه جدید به دست می آورید.

به نظر شما خصوصیات یک سرآشپز موفق چیست؟

آشپز خوب آشپزی نیست که فقط برود بخواند و بیاید غذا درست کند. آشپز خوب باید با غذا زندگی کند. باید فلسفه بداند تا بتواند با تماشاگرهایش که مشتری هایش هم هستند، ارتباط برقرار کند. آشپز خوب باید هنر بلد باشد تا بتواند آن نقاشی را روی بشقابش بکشد و همین جوری یک چیزی در آن نریزد. خیلی هم است که آشپز صبر و حوصله خوبی داشته باشد و البته باید جیغ و داد هم بلد باشد. (می خندد) چون وقتی یک تیم 9 نفره زیر دست شما کار می کنند، شما باید بلد باشید کنترلشان کنید.

در یک آشپزخانه حرفه ای هیچ کس به جز سرآشپز اجازه حرف زدن ندارد؛ البته هم زمان هم باید یک لبخند به لبمان هم باشد تا مشتری ببیند و این کار را سخت می کند. از لحاظ فیزیکی هم سرآشپز باید سرحال باشد، چون باید 16-15 ساعت سرپا بایستد. این ها کیفیت هایی است که یک سرآشپز خوب باید داشته باشد.


در منزل، شما آشپزی می کنید یا همسرتان؟

(می خندد) به صورت عمومی اگر بخواهم بگویم، بیشتر همسرم. اما اگر مهمان داشته باشیم، ترجیح می دهم خودم غذاهای خاصی را آماده کنم.

غذاهای همسرتان را داوری هم می کنید؟

هرگز، هرگز. (می خندد)

غذای خوب می تواند در حال خوب آدم ها اثرگذار باشد؟

وقتی شما یک غذایی را با تمام احساس و تمام روحتان آماده می کنید، طبیعتا همین طور است و می تواند تاثیر خودش را در روحیه افراد داشته باشد.

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

دوشنبه 15 آذر 1395  6:22 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها