0

بندگان صالح پروردگار چه مشخصات و ویژگی هایی دارند؟

 
taha_h
taha_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 5282
محل سکونت : تهران

بندگان صالح پروردگار چه مشخصات و ویژگی هایی دارند؟

این تعبیر در آیۀ 105 سورۀ انبیاء آمده است که بندگان صالح پروردگار سرانجام وارث زمین خواهند شد: «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ»؛ و ما در زبور- پس از تورات- نوشته‌‏ایم که این زمین را بندگان صالح من به میراث خواهند برد.

اما در پاسخ به این‌که «بندگان صالح» چه ویژگی‌­هایی دارند؟ باید گفت در نگاهی کلی، هرکس تلاشش را در این جهت قرار دهد که رفتار و کردار او دقیقاً بر اساس خواسته­‌های پروردگارش باشد، از جمله این بندگان صالح خواهد بود. در همین راستا قرآن کریم در آیاتی به برخی از ویژگی‌­های آنان اشاره کرده است:

1. «یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُسارِعُونَ فِی الْخَیْراتِ وَ أُولئِکَ مِنَ الصَّالِحینَ»؛[1] به پروردگار و قیامت ایمان آورده، دیگران را به نیکی­ فرمان داده و از زشتی باز می‌­دارند و در هر کار خیری شتاب می‌­کنند و آنان از صالحان‌اند.

2. «وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحینَ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفیقاً»؛[2] هر آن‌کس از پروردگار و پیامبر پیروی کند، همنشین افرادی خواهد بود که نعمت خدا آنان را فرا گرفته؛ مانند پیامبران، صدیقان، شهیدان و صالحان، و چه رفیقان خوبی هستند آنان!

3. «وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِی الصَّالِحینَ»؛[3] آنان‌که ایمان آورده و عمل نیک انجام دهند، در جرگۀ صالحان واردشان خواهیم کرد.
 
 
 
 
 
 

[1]. آل عمران، 114.
[2]. نساء، 69.
[3]. عنکبوت، 9.

 

 

 

 

 

منبع: http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa28796

یک شنبه 14 آذر 1395  2:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها