0

تصویری از ستاره و ستون های گرد و غبار در یک سحابی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تصویری از ستاره و ستون های گرد و غبار در یک سحابی

تصویری از ستاره و ستون های گرد و غبار در یک سحابی

 


مجله اینترنتی نجوم/ یک ستاره چگونه تشکیل می شود؟ مطالعه ی نواحی شکل گیری ستاره ای W5 که توسط تلسکوپ فضایی مدارگرد خورشیدی اسپیتزر انجام شد سرنخ هایی را ثبت کرد که نشان می دهد ستاره هایی که در حفره های خالی وجود دارند قدیمی تر از ستاره هایی هستند که در نزدیکی لبه قرار گرفته اند.


دلیل احتمالی عنوان شده درباره ی این موضوع این است که ستاره های قدیمی تری که در مرکز قرار گرفته اند باعث برانگیخته شده و راه اندازی پروسه ساخت و تشکیل ستاره در لبه می شوند.زمانی فرآیند ساخت و تشکیل ستاره آغاز می شود که گازهای بیرون رانده شده ، گازهای سردتر کوتوله ها را به شکل گره متراکمی فشرده می کنند و آنقدر چگال هستند تا نیروی گرانش کافی را برای ساخت ستاره ای جدید ایجاد کنند و ستاره های جوان از این ناحیه متولد شوند.


ستون های تماشایی ، که به آهستگی توسط تبخیر گازهای بیرون رانده شده ایجاد می شوند ، سرنخ های بیشتری را به وجود می آورده ا ند. در این تصویر علمی که در نور مادون قرمز رنگ آمیزی شده است رنگ قرمز نشان دهنده ی غبارهای داغ و برانگیخته و رنگ سفید و سبز ابرهای گازی چگال و متراکم را نشان می دهد.W5 همچنین با نام IC1848 نیز شناخته می شود و به همراه IC1805 منطقه ی تشکیل ستاره ای پیچیده ای را تشکیل می دهد که عموم مردم آنها را با نام سحابی روح و قلب می شناسند.

 

تصویر فوق ناحیه ای غنی از ستون های ستاره ساز را نشان می دهد . W5 با گستره ی دهانه ای در حدود 2000 سال نوری در فاصله ی 6500 سال نوری از ما و در صورت فلکی ذات الکرسی قرار گرفته است.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 13 آذر 1395  6:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها