0

5 اسلحه تهاجمی جدید شرکت کلاشنیکف را بشناسید

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

5 اسلحه تهاجمی جدید شرکت کلاشنیکف را بشناسید

بی‌شک «کلاشنیکف» معروف‌‌ترین شرکت تولیدکننده اسلحه‌ های تهاجمی است. کلاشنیکف AK-47 سلاح بسیار معروفی است که تقریبا 100 میلیون عدد از آن تولید شده و به علت عملکرد ساده، قیمت ارزان و کیفیت ساخت عالی، بیش از نیم قرن است که شهرت جهانی دارد. با گذشت حدود 50 سال از عمر اسلحه‌های تهاجمی47-AK، هنوز محبوبیت شرکت کلاشنیکف به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده اسلحه‌های تهاجمی جهان پابرجاست. دهه‌هاست که هیچ ابتکاری از این شرکت در ساخت کلاشنیکف دیده‌ نمی‌شد، و معلوم نبود آینده این شرکت به کدام سمت پیش می‌رود. با گجت نیوز همراه باشید.

 

5 مورد از جدیدترین اسلحه های تهاجمی شرکت کلاشنیکف

در جریان نمایشگاه دفاعی «Army 2016» در روسیه شرکت کلاشنیکف از 5 محصول جدید خود در بخش سلاح های سبک رونمایی کرد. نسل جدیدی از سلاح‌ های تهاجمی و تک‌ تیرانداز که شرکت کلاشنیکف امیدوار است جای محصولات قدیمی و به شدت محبوبش را بگیرند. سلاح‌های جدیدی که این بار به وضوح در طراحی آنها تلاش شده تا از دیدگاه کلاسیک تفنگ‌ های قدیمی کلاش دور شوند. در طول این نمایشگاه کلاشنیکف چند گونه تفنگ تیرانداز، تفنگ تهاجمی، مسلسل سبک و حتی یک روبات کوچک را رونمایی کرد که همگی لزوما جدید نبودند اما این نخستین بار بود که کلاش خیلی جدی از معرفی آنها به عنوان سلاح عملیاتی و آماده تحویل سخن گفت. در زیر نگاهی به 5 اسلحه جدید و برتر شرکت کلاشینکف خواهیم انداخت.

SVK

شرکت کلاشنیکف

دراگانف یا «SVD» بدون تردید محبوب‌ترین و مشهورترین سلاح تک‌تیرانداز دنیاست. تفنگ تک‌تیراندازی که در طول نیم قرن  گذشته هیچ سلاح جدیدی نتوانسته جای آن را پر کند اما حالا شرکت کلاشنیکف امیدوار است که طرح جدید این شرکت به نام «SVK» بتواند جانشینی شایسته برای SVD باشد؛ تفنگ تک‌تیرانداز تاکتیکی جدید کلاش شامل بدنه‌ای عمدتا ساخته شده از پلیمر است که ریلی پیکاتینی رو و زیر بدنه‌ آن به خوبی خودنمایی می‌کند. SVK در دو کالیبر ۷/۶۲ در ۵۴ روسی و ۷/۶۲ در ۵۱ استاندارد ناتو طراحی شده است و می‌تواند با همان خشاب‌های قدیمی SVD هم تغذیه شود. سلاح از پیستون گازی کوتاه و گلنگدن چرخان سه گوشی به علاوه‌ رگلاتور گازی با پیش‌بینی استفاده از صدا خفه‌کن، استفاده می‌کند که در نگاه کلی بسیار به طرح اصلی دراگانف شبیه است.

RPK-16

شرکت کلاشنیکف

تیربارهای سبک «RPK» را کلاش در اواخر دهه‌ ۱۹۵۰ میلادی به عنوان مکملی بر خانواده تفنگ‌های تهاجمی «AKM» خود طراحی کرد. هدف اصلی از طراحی این تیربار سبک که خشاب بزرگ و لوله‌ بلند آن به وضوح ظاهری غریب به آن می‌بخشید، این بود که تیرباری سبک، سریع و کاربردی برای واحدهای کوچک در خطوط مقدم طراحی شود. گونه «RPK-74» آن هنوز هم یکی از محبوب‌ترین تیربارهای سبک دنیاست. کلاش برای جانشینی این تیربار هم «RPK-16» را معرفی کرد؛ تفنگی که طبیعتا بیشترین اشتراک طراحی را با «AK-12» آخرین تفنگ تهاجمی این روزهای کلاش دارد. این سلاح توانایی شلیک در دو حالت تک‌تیر و رگبار را دارد و لوله‌ بلند آن خصوصا برای شلیک در فواصل دور کاربردی است. این تیربار دو نوع خشاب اصلی ۹۶ و ۴۵ گلوله‌ای دارد و در عین حال می‌تواند توسط خشاب استاندارد تفنگ‌های AK-47 هم تغذیه شود.

SV و SVS

اسلحه های تهاجمی شرکت کلاشنیکف

به جز SVK کلاش دو مدل تفنگ تک‌تیرانداز گلنگدن دستی را هم معرفی کرد که یکی در کالیبر ۷.۶۲ در ۵۴ طراحی شده بود و دیگری در کالیبر ۳۳۸ لوپو مگنوم شلیک می‌کرد. نمونه اول «SV-98M» در حقیقت تفنگ تک‌تیر نه چندان جدیدی بود که حالا به لطف اسکلتی سبک‌تر ساخته شده از آلومینیوم و بدنه‌ای پلیمری، دوربین تک‌چشمی درازی را روی نوار پیکاتینی جدید خود جا داده بود. این سلاح که ۷.۸ کیلوگرم وزن دارد، صاحب خشاب ۱۰ تیر است. نمونه دیگر «SVS-338» نام دارد که در نوع خود یکی از نامعمول‌ترین تک‌تیرهای روسی است؛ خصوصا که برای کالیبر و مهمانی نامتعارف در طرح‌های روسی ساخته شده است. این مدل سبک‌تر است و اندکی جمع و جورتر از دیگر تفنگ تک‌تیرانداز کلاش در دست جای می‌گیرد. هر دوی این تفنگ‌ها همچنان در حال گذراندن آزمایش‌های ورود به سازمان رزم ارتش روسیه هستند.

AK-15

اسلحه های تهاجمی شرکت کلاشنیکف

سلاح تهاجمی «AK-15» در حقیقت زیرگونه‌ای از «AK-12» با کالیبر ۷/۶۲ میلی‌متری در ۳۹ است. خود AK-12 در واقع آخرین تفنگ تهاجمی مهم شرکت کلاشنیکف بود که ۶ سال پیش رو نمایی شد و از آن زمان تا به امروز در حال آزمایش میدانی برای جلب نظر ارتش برای جانشینی تفنگ‌های قدیمی AK-74 کلاش بوده است. مدل AK-15 این سلاح هم در حقیقت به عنوان جانشین «AK-103» طراحی شده است. از این جا به بعد ماجرا شاید کمی پیچیده‌ به نظر برسد. AK-103 در حقیقت مدلی از «AK-74» و البته با کالیبر ۷/۶۲ میلی‌متری است. زمانی که «میخاییل کلاشنیکف» در دهه ۷۰ میلادی، AK-74 را به عنوان جانشین «AKM» و «AK-74»‌های مشهور قدیمی طراحی کرد، ترجیح داد به جای کالیبر ۷/۶۲ میلی‌متری مورد استفاده در آنها از کالیبر جدید ۵/۴۵ میلی‌متری استفاده کند. با این حال سه دهه بعد، مدلی از AK-74 را در قالب AK-103 و AK-104 با همان کالیبر قدیمی استفاده کند و حالا AK-15 می‌رود تا جانشین این دو سلاح در آینده‌ نزدیک باشد. AK-15 چهار کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند با آهنگ ۷۰۰ گلوله بر دقیقه شلیک کند. بیشترین برد موثر آن هم به ۸۰۰ متر می‌رسد.

MA

اسلحه های تهاجمی شرکت کلاشنیکف

MA-Compact Assault Rifle یا در روسی Malogabaritny Avtomat سلاح تهاجمی کوچک و سبکی بود که معرفی آن در نمایشگاه امسال توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اسلحه‌ای به وزن تنها ۲/۵ کیلوگرم و طول ۷۵۰ میلی‌متر که در واقع به عنوان جانشینی برای «AKS-74U» (همان اسلحه‌ای که بن‌لادن همیشه با خود داشت) طراحی شده است. MA در حقیقت به عنوان سلاح دفاع شخصی برای سرنشینان خودروهای نظامی یا نیروهای ویژه طراحی شده است. سلاح با قنداق تاشده، تنها ۵۰ سانتی‌متر طول دارد که ۲۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر از یک «AK-74M» در شرایطی مشابه است. بیشتر بدنه سلاح از جمله عمده اجزای مکانیسم آتش آن از پلیمر ساخته شده است. طبق انتظار بدنه آن صاحب ریلی پیکاتینی برای سوار کردن تجهیزات اضافی است و برای عملیات نیروهای ویژه امکان نصب صداخفه‌کن تاکتیکی با توان جداسازی سریع هم پیش‌بینی شده است. شرکت کلاشنیکف هنوز اطلاعات بیشتری در مورد این سلاح منتشر نکرده است.

پنج شنبه 11 آذر 1395  5:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها