0

انحرافات جنسى کدامند و راه های درمان آنها چیست؟

 
taha_h
taha_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 5282
محل سکونت : تهران

انحرافات جنسى کدامند و راه های درمان آنها چیست؟

غریزه جنسی یکی از مهم‌ترین غرایز بشر و عامل بقای نسل آدمی است که در دوران بلوغ و نوجوانی با گرایش به جنس مخالف، بروز می‌کند و به معنای میل فطری، روانی و بالاخره فیزیکی است که به جهت خاصی فرد را به حرکت درمی‌آورد و به «رفتار جنسی» می‌انجامد .

 

اسلام ارضای تمایل جنسی را تنها در پرتو ازدواج (دائم، موقت) امری پسندیده به حساب آورده و بر آن تأکید ورزیده است تا انسان‌ها نیازهای جنسی خود را از طریق روابط زناشویی با همسر خویش ارضا کنند.

 

از این جهت است که در دین اسلام به هیچ وجه سرکوب غریزه جنسی جایز دانسته نشده است؛ بلکه هرگاه امکان ازدواج فراهم نباشد، به «استعفاف» امر می‌شود .

 

قرآن کریم می‌فرماید: «و آنان که امکان ازدواج ندارند، باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آن‌ها را به لطف خود بی‌نیاز گرداند.» [1] عفت نفس به معنی کنترل غریزه جنسی، امری بسیار پسندیده است و در مقابل آن انحراف جنسی امری مضر، قبیح و مذموم است .

 

انحراف جنسی از دیدگاه اسلام ، به رفتارهایی گفته می‌شود که خارج از قوانین شرعی و اسلامی باشد. چنین رفتار هایی خلاف فطرت انسانی است و غالبا توأم با نگرانی و اضطراب است از جمله آن ارتباط جنسی (اعم از نگاه های شهوت آلود ،رد و بدل کردن کلمات شهوت آلود، لمس و بوسیدن از روی شهوت و آمیزش) با  غیر همسر است.

 

آثار هر یک از انحرافات جنسی و اخلاقی در زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی انسان چنان آسیب‌رسان است که موجب اختلالات روحی و روانی خواهد شد. به همین جهت در آیات و روایات معصومین ( ع ) از آن، بشدت نهی شده است [2] . ، [3]

 

خوشبختانه انسان تا هنگام مرگ توان اصلاح نفس و رفع و دفع این عوامل و نجات از انحراف را داراست. ولی این کار در جوانى بسیار آسانتر، و با ارزش تر از دوران پیرى است. زیرا در گذر زمان رذایل و عادات زشت ریشه‏دارتر مى‏شوند و قلع و قمع آنها بسى دشوارتر است؛ زیرا با اضافه شدن عوامل و پشت سر نهادن درکات بیشتر انحراف و سقوط، خلاصى از آنها و بالا آمدن از آنها بسى صعب‏ مى‏گردد، به گونه‏اى که ممکن است در گام‏هاى اولیه، پوینده اصلاح را از حرکت بیاندازد و در ناامیدى و یأس غرق نماید.

 

از این رو خداوند در قرآن می فرماید: "اى کسانى که ایمان آورده‏اید به فکر خودتان باشید، اگر شما به هدایت درآیید، گمراهان توان ضرر رساندن (به سعادت نهایى) شما را ندارند، (زیرا) همه به سوى خدا باز مى‏گردید، پس شما را به آنچه انجام داده‏اید، آگاه مى‏نماید." [4] پس بر دین راستین خدا ثابت قدم بمانید و توفیق آن را از راه اعتماد به نفس و توکل بر خدا و استعانت از او، و توسل به ائمه اطهار (ع) کسب کنید! پس تسویف و تساهل و تسامح را کنار و وارد میدان مبارزه با نفس شوید. تا نصرت و هدایت الله را تجربه نمایید. زیرا خود وعده نموده که: "و ما کسانى را که در راهمان تلاش کنند، به راه‏هاى (مستقیم) خود هدایت مى‏کنیم، زیرا خداوند در معیت نیکوکاران است". [5] ، [6]

 

بدون شک گناه و انحراف، مانند لجن زار متعفنی است که انسان را به ورطه سقوط و هلاکت می کشاند و تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی، خود یک پیروزی است. کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه خود را برای مبارزه با گناه و انحراف، قوی تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.

 

اما در مورد راه های قوی کردن انگیزه برای مبارزه با گناه و انحراف و نیز درمان آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. توجه به مفاسد و مضرات گناه و انحرافات جنسی

2. توجه به ارزش والای شخصیت خود

3. توجه به مقام عظیم خداوند و رعایت کردن دستورهای او

4. توجه به ارزش مبارزه با گناه و هوای نفس، به عنوان یک هنر و لذت بخش بودن پیروزی بر نفس

5. دوری کردن از محیط های خلوت و تنهایی

6. پرکردن اوقات فراغت با برنامه هایی هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت

7. روزه گرفتن

8. ارتباط با افراد متدین و خود ساخته. [7]

9. ارضای غریزه جنسی از راه حلال (ازدواج دائم یا موقت) و... شرایط و زمینه های گناه را از بین برد.

 

باید توجه داشته باشیم که خداوند متعال هیچگاه بندگان طالب هدایت خود را تنها نمی گذارد و همواره پشتیبان و مددکار آنان است و توکل به او بالاترین سرمایه انسان است.

 

 


[1] نور ، 33 «ولیستعفف الّذین لایجدون نکاحاً حتّی یغنیهم الله من فضله».

  [2] محمدباقر کجباف ، رفتارشناسی جنسی در اندیشه دینی، خبرگزاری فارس.

[3] اقتباس از سؤال 1342 (سایت: ۱۳۴۱) ( ارتباط جنسی با محارم).

[4] مائده، 1.

[5] عنکبوت، 69.

[6] اقتباس از سؤال 164 (سایت: ۱۱۹۴) ( صراط مستقیم و عوامل انحراف).

[7] اقتباس از سؤال 370 (سایت: ۳۷۹) (توبه از گناه).

 

 

 

 

منبع: http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa1942

پنج شنبه 4 آذر 1395  1:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها