0

فناوری ساعت نوری آزمایش شد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

فناوری ساعت نوری آزمایش شد

فناوری ساعت نوری آزمایش شد


سیناپرس/ تیمی از محققان آمریکایی، آلمانی و سوئدی از سازمان فضایی آمریکا(ناسا) برای اولین بار فناوری ساعت نوری را در فضا آزمایش کردند که به خوبی کار کرد.


این محققان اعلام کردند: برای اولین بار یک ساعت نوری ابداع و ارسال شده به فضا در شرایط سخت پرتاب راکت تاب آورد و تحت شرایط جاذبه کم با موفقیت کار کرد.


این موفقیت چشم انداز کاربست فناوری ساعت نوری در فضا را بسیار نزدیک تر می کند. استفاده از این فناوری در فضا، در نهایت باعث می شود که موقعیت سنجی سیستم های ردیابی جی.پی.اس در سطح سانتی متری شود.


محققان در مجله The Optical Society، در زمینه یک سیستم جدید، جمع و جور، قوی و شانه فرکانسی خودکار لیزری که برای کار ساعت نوری در فضا مهم است، گزارش می دهند.


شانه های فرکانسی چرخ دنده های لازم برای حرکت منظم ساعت در فرکانس های نوری است.


ماتیاس لزیوس نویسنده اول این مقاله گفت: دستگاه ابداعی ما سنگ بنای ابداع ساعت های دقیق فضایی در آینده است.


وی افزود: این ساعت نوری در فضا به همان صورتی کار کرد که در زمین کار می کرد که نشان می دهد مهندسی سیستم ما بسیار خوب عمل کرده است.


تلفن ها و سایر دستگاه های دارای جی.پی.اس موقعیت انسان ها را روی زمین از طریق تماس با دستکم چهار ماهواره حامل ساعت های اتمی مشخص می کنند.


ساعت های اتمی مورد استفاده در ماهواره های امروزی بر اساس نوسانات طبیعی اتم سزیم- یک فرکانس در منطقه میکروویو طیف الکترومغناطیسی - کار می کنند.


اما ساعت های نوری در بخش نوری یا قابل رویت طیف الکترومغناطیسی، از اتم ها یا یون هایی استفاده می کنند که حدود 100 هزار برابر بیشتر از فرکانس های مایکروویو، نوسان می کنند .


فرکانس های بالاتر به این معنی است که ساعت های نوری سریع تر از ساعت های اتمی مایکروویو کار می کنند و بنابراین می توانند دقت سیستم های جی.پی.اس را افزایش دهند.


شانه های فرکانس جزء مهمی از ساعت های نوری هستند، زیرا شبیه چرخ دنده عمل می کنند و نوسانات سریعتر ساعت های نوری را به فرکانس های کمتر تقسیم می کنند تا به یک ساعت اتمی مرجع مبتنی بر مایکروویو مرتبط شوند .


به بیان دیگر، شانه های فرکانس اجازه می دهند که نوسانات نوری به دقت اندازه گیری شوند و برای نشان دادن زمان مورد استفاده قرار گیرند.

 

گرچه ساعت نوری مورد استفاده در این آزمایش، حدود یک دهم دقت ساعت های اتمی مورد استفاده ماهواره های جی.پی اس امروزی را داشت، اما محققان سرگرم فعالیت روی ساخت یک نسخه جدید ساعت نوری هستند که دقت آن چند برابر بیشتر باشد. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی،محققان در نظر دارند تا نسخه ارتقا یافته این ساعت نوری را در پایان سال 2017 به فضا ارسال کنند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 1 آذر 1395  5:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها